Türkiye’nin En Zengin 10 Ailesi ve Kurucuları


136
218 shares, 136 points

Türkiye Cumhuriyeti’nde faaliyet gösteren en zengin 10 aile ve Kurucusu

Dinçkök Ailesi, Akkok Grubu

Temelleri 1952 yılında merhum Raif Dinçkök tarafından atılan Akkök Holding, 63 yıllık birikimiyle Türkiye’nin en köklü kuruluşları arasındadır. Kimya, enerji ve gayrimenkul sektörlerinde faaliyet gösteren Holding bünyesinde, biri yurt dışında olmak üzere 17 ticaret ve sanayi şirketi ile 18 üretim tesisi bulunmaktadır.

İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde bulunan Akmerkez ve Türkiye’nin en büyük şirketlerinden olan Aksa Akrilik A.Ş. holding iştirakleri arasında yer almaktadır. Aksa Akrilik, Türkiye’nin tek yerel akrilik elyaf üreticisi ve dünya akrilik elyaf pazarının yüzde 16’sını karşılamaktadır

Raif-Dinçkok
Raif Dinçkök

Mehmet Emin Karamehmet, Çukurova Holding

Mehmet Emin Karamehmet Çukurova Holding’in sahibi, iş adamı ve Forbes Dergisinin 2010 yılında açıkladığı Dünyanın en zenginleri sıralamasında 4 milyar dolar ile en zengin Türk iş adamı olmuştur. 2011’de ise bu sıralamada en zengin 10. Türk iş adamı 2012 de açıklanan sıralamada ise en zengin 16. iş adamı olmuştur. Dünyanın en zengin 268. kişisidir.

Sahibi olduğu kuruluşlar : Genel Energy, Baytur İnşaat, Genel Denizcilik Nakliyatı, Turkcell, Bilyoner.com, Çukurova holding

Mehmet-Emin-Karamehmet
Mehmet Emin Karamehmet

Ülker Ailesi, Ülker Grubu

Ülker Bisküvi Sanayi A.Ş adıyla Sabri Ülker ve Asım Ülker tarafından 22 Şubat 1944’te kurulmuş gıda üreticisi şirket. Ülker ürünlerini 110 ülkeye ihraç etmektedir. Gıda sektörü üretim alanında çok sayıda ürünleri bulunmaktadır. Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu arasındaki 108. sırada yer almıştır.

sabri_ulker_ve-asim-ulker
Asım Ülker (sol) ve Sabri Ülker (sağ)

Hüsnü Özyeğin, Fiba Holding

Hüsnü Özyeğin, Türk iş adamı Liseyi Robert Kolej’inde tamamladı. İnşaat mühendisi olmak istediği için tercihini ABD’den yana kullandı. Oregon Eyalet Üniversitesi İnşaat Bölümü’nde okurken finans konularına daha ilgili olduğunu farketti. Harvard’da master yaptı.

Fiba Şirketler Grubu bünyesinde 30’dan fazla şirketi bulunan Özyeğin, 1996 yılında satın aldığı Gima ve Endi’yi Sabancı Holding’in yüzde 40 ortak olduğu Carrefoursa’ya sattı. Özyeğin, İstanbul’daki Swissotel The Bosphorus’u Nisan 2005’te yaklaşık 100 milyon dolara alarak turizm sektörüne adım attı.

Husnu-ozyegin
Hüsnü Özyeğin

Tara Ailesi, Enka Inşaat

Şarık Tara, Enka Şirketler Grubu Fahri Başkanıdır ve inşaat yüksek mühendisidir. Grubun Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı oğlu Sinan Tara yürütmektedir. Şarık Tara, RUYİAD (Rumeli Yönetici ve İş Adamları Derneği) üyesi ve derneğin Yüksek İstişare Konseyi Başkanıdır. 2014 yılında ödediği 37.6 milyon lira ile Türkiye’nin en fazla vergi veren kişisi olmuştur.

sarik-Tara
Şarık Tara

Doğan Ailesi, Doğan Holding

Aydın Doğan, Doğan Holding Onursal Başkanı, iş adamı ve medya patronu. 1.1 milyar dolarlık servetiyle Türkiye’nin en zengin 28. iş adamıdır

aydin-dogan
Aydın Doğan

Şahenk Ailesi, Doğuş Grubu

1951 yılında Ayhan Şahenk tarafından Türkiye’de kurulan şirket grubu Doğuş Holding A.Ş. ‘nin sahibleridir. Türkiye’nin önde gelen grupları arasında yer almakta ve hizmet sektöründe bölgesel lider olma vizyonuyla hareket etmektedir.

ayhan-sahenk
Ayhan Şahenk

Koç Ailesi, Koç Holding

Kendi çalışmasıyla Türkiye’nin en zengin adamı olan Vehbi Koç ile başlar. Aile, Vehbi Koç’un kurduğu Türkiye’nin en büyük şirketi olan Koç Holding’in yönetimindedir.

Vehbi-Koc
Vehbi Koç

Sabancı Ailesi, Sabancı Holding

Kendi çalışmasıyla Türkiye’nin en zengin adamı olan Hacı Ömer Sabancı ile başlar. Aile’nin bir kısmı, Hacı Ömer Sabancı’nın kurduğu Türkiye’nin en büyük şirketlerinden olan Sabancı Holding’in yönetimindedir.

haci-omer-sabanci
Hacı Ömer Sabancı

Eczacıbaşı Ailesi, Eczacıbaşı Holding

Eczacıbaşı Ailesi Türkiye’nin en zengin ailelerindendir ve Eczacıbaşı Holding’in sahipleridir. Dr. Nejat Eczacıbaşı tarafından kurulan Holding Türkiye’nin büyük kuruluşlarındandır. Vitra ve Selpak gibi markalarla beraber Kanyon adlı alışveriş merkezi holdinge aittir.

Dr-Nejat-Eczacibasi
Dr. Nejat Eczacıbaşı

Paylaşmak ister misiniz?

136
218 shares, 136 points

0 Comments

Yorum Yazın