72. Venedik Film Festivali Kapılarını AçtıWarning: A non-numeric value encountered in /homepages/28/d633601717/htdocs/buzzgibi.com/wp-content/themes/boombox/includes/functions.php on line 3392
136

Warning: A non-numeric value encountered in /homepages/28/d633601717/htdocs/buzzgibi.com/wp-content/themes/boombox/includes/functions.php on line 3392
187 shares, 136 points

Yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın jüri üyesi olduğu 72. Venedik Film Festivali kapılarını açtı. Festivalde üç farklı dalda üç Türk filmi izleyiciyle buluşacak.

İtalya’da bu yıl 72.’si gerçekleşen Venedik Film Festivali kapılarını açtı. Festivalin Türkiye açısından bu yıl iki farklı anlamı var. Biri 2014 yılında Cannes Film Festivali’nde ‘Altın Palmiye’yi kazanan yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın jüri koltuğunda oturması, diğeri ise üç ayrı dalda üç Türk filminin izleyiciyle buluşacak olması.

Venedik kentinin Lido Yarımadası’nda ev sahipliği yaptığı dünyanın en eski sinema festivali bugün, dünyanın en yüksek zirvesine tırmanan iki ayrı dağcı ekibinin maceralarının anlatıldığı, gerçek bir hikayeden uyarlanan İzlandalı yönetmen Baltasar Kormakur’un yönettiği ‘Everest’ filmi ve öncesindeki kırmızı halı geçişiyle açılışını yapıyor.

Festivalin büyük ödülü ‘Altın Aslan’ın sahibini belirleyecek jüride, iki Oscar Ödüllü Meksikalı yönetmen Alfonso Cuaron ile Altın Palmiye Ödüllü Türk Yönetmen Nuri Bilge Ceylan da yer alacak. Sekiz ayrı dalda pek çok filmin sinemaseverlerle buluşacağı festivalin üç ayrı dalında sinemaseverler üç Türk filmini izleme şansı yakalayacak.

Festivalde ‘Abluka’

Ana yarışma dalında yer alan Türk yönetmen Emin Alper’in yoğun politik şiddet ortamında ayakta kalmaya çalışan iki kardeşin hikayesini anlattığı ikinci uzun metraj filmi ‘Abluka’ da ‘Altın Aslan’ ödülünü kovalayacak. Yönetmen Senem Tüzen’in ilk uzun metraj çalışması olan ve romanını bitirmek için anneannesinden kalan köy evine giden Nesrin ile beklenmedik bir şekilde ziyaretine gelen annesinin tansiyonu gitgide yükselen hikayesini konu edinen ‘Anayurdu’ filmi de festival kapsamında hem ‘Geleceğin Aslanı’ ödülü için yarışacak hem de ‘Uluslararası Film Eleştirmenleri’ haftasında gösterilecek.

Döneminde dünya sinemasına damgasını vuran klasik filmlerin restore edilmiş versiyonlarının gösterildiği festivalin ‘Venedik Klasikleri’ bölümünde de umudunu bir defineye bağlayan yoksul bir faytoncunun hayata tutunma mücadelesinin anlatıldığı Yılmaz Güney’in ‘Umut’ filmi gösterilecek.

kaan_müjdeci_mobil_sivas_venedik_film_festivali

 

Festivalin büyük ödülü olan ‘Altın Aslan’ ve diğer ödüller, 12 Eylül Cumartesi akşamı sahiplerini bulacak. Festivalde, geçen yıl ‘Altın Aslan’ ödülünü İsveçli yönetmen Roy Andersson’un ‘A Pigeon sat on a branch reflecting on existence’ filmi kazanırken, Türk yönetmen Kaan Müjdeci’nin ‘Sivas’ filmi de Jüri Özel Ödülü’ne layık görülmüştü.

Bu arada, festival kapsamında farklı dallarda sinemaseverlerle buluşacak üç Türk filmi onuruna Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın himayesinde Venedik’teki San Clemente Palace Otel’inde filmlerin başrol oyuncuları, yapımcıları, İtalyan ve yabancı sinema yapımcılarının da katılacağı bir resepsiyon düzenlenecek.

Aday filmler

72. Venedik Film Festivali’nde Emin Alper’in ‘Abluka’sının yanı sıra Laurie Anderson’un ‘Heart of a dog’, Sue Brooks’un ‘Looking for grace’, Marco Bellocchio’nun ‘Sangue del mio Sangue’, Drake Doremus’un ‘Equals’, Atom Egoyan’ın ‘Remember’, Cary Fukunga’nın ‘Beasts of no nation’, Giuseppe M. Gaudino’nun ‘Per Amor Vostro’, Xavier Giannoli’nin ‘Marguerite’, Amos Gitai’nin ‘Rabin, The Last Day’, Luca Guadagnino’nun ‘A Bigger Splash’, Oliver Hermanus’un ‘The Endless River’, Tom Hooper’ın ‘The Danish Girl’, Charlie Kaufman ile Duke Johnson’ın ‘Anomalisa’, Zhao Liang’ın ‘Behemoth’, Piero Messina’nın ‘L’Attesa’, Jerzy Skolimowski’nin ’11 Minutes’, Aleksandr Sokurov’un ‘Francofonia’, Pablo Trapero’nun ‘El Clan’, Lorenzo Vigas’ın ‘Desde Alla’ ve Christian Vincent’in ‘L’Hermine’ filmi büyük ‘Altın Aslan’ için yarışacak.

Kaynak: Al Jazeera, Anadolu Ajansı

 


Paylaşmak ister misiniz?


Warning: A non-numeric value encountered in /homepages/28/d633601717/htdocs/buzzgibi.com/wp-content/themes/boombox/includes/functions.php on line 3392
136

Warning: A non-numeric value encountered in /homepages/28/d633601717/htdocs/buzzgibi.com/wp-content/themes/boombox/includes/functions.php on line 3392
187 shares, 136 points

0 Comments

Yorum Yazın