İyi Çay Hakkında Bilmeniz Gereken 4 Şey


132
218 shares, 132 points

Çay deyince akla ilk gelen sorular arasında kuşkusuz “hangi çay daha iyi?“, “kaliteli çay nasıl anlaşılır?“, “çay alırken nelere dikkat etmeliyim?” ya da “lezzetli çayı nasıl anlarım?” gibi sorular yer almaktadır. Rengi, kokusu, yoğunluğu ve tadıyla iyi bir çaya ulaşmanın birkaç yolu vardır.

Aşağıdaki adımları takip ederek kaliteli bir çaya ulaşmanız bizce mümkündür. Şimdiden afiyet olsun!

Tozdan Arındırılmış Çay Seçin!

Satın alacağınız çayın yapraklarına göre farklılıklar göstermesi normaldir. Her çay fiyatına ve kalitesine göre farklı oranlarda tozdan arındırılarak satışa sunulmaktadır. Bu noktada çay seçimini etkileyen en önemli faktörler arasında çayın tozdan arındırılma oranı büyük önem arz etmektedir. Düşük oranda tozdan arındırılmış yani yüksek toz oranına sahip çaylarda yoğunluk ve lezzet açısından verim elde etmek oldukça güçtür. Buna karşın yüksek oranda tozdan arındırılmış çayların yoğunluğu ve lezzeti diğerlerine göre oldukça yüksek seviyelerde olacaktır. Ayrıca yüksek oranda tozdan arındırılan çayın demlenme süresi daha kısa olup tadı ve lezzeti daha kalıcı olacaktır. (Bu konuda piyasada en başarılı çay markası olan Mevlana Çay ’ın %98 oranında tozdan arındırılmış çay yaprakları sayesinde lezzetli bir çay keyfini sizlere sunmaktadır.)

Kokusuna Dikkat Edin!

Çayın tozdan arındırılmasının yanı sıra kokusu da iyi çay seçiminde etkili olan faktörler arasında yer almaktadır. Kaliteli bir çayın kokusu yoğun olmalıdır. Marketten çay alırken paketin içini koklamak mümkün olmayabilir ancak yine de alacağınız çayı paket dışında dahi olsa koklamanız fayda var.

 Çayın Nereden Geldiği Önemlidir;  Çaya Nereli Olduğunu Sorun!

Satın alacağınız çayın nerede üretildiği de kaliteli çayın nasıl anlaşılacağını belirleyen faktörler arasında yer almaktadır. Bir çayın nereden üretildiği o çayın kalitesi ve lezzeti hakkında bizlere ipucu vermektedir. Dolayısıyla çayın üretim merkezinin coğrafi ve iklimsel özellikleri dikkate alınarak lezzeti tahmin edilebilir. Sri Lanka yani nam-ı diğer Ceylan dünya genelinde çay konuda en kaliteli çay ‘ın yetiştirildiği bölgedir.

Çayın Nerede Muhafaza Edildiğine Dikkat Edin

Çayın saklandığını ortam oldukça önemlidir. Satın almak için gittiğiniz mağaza ya da marketlerde çayın hangi ortamlarda muhafaza edildiğine dikkat edin. Rutubet ve nem oranı yüksek ortamlarda çay tazeliğini yitirerek bayatlayacak ve bunun sonucunda aromasını kaybederek bozulacaktır. Çayın saklanacağı ortama sadece çayı satın almadan önce değil, çayı satın aldıktan sonra da dikkat etmek gerekir. Bu dört adımı takip ederek, kaliteli çaya ulaşmanız bizce çok kolay.


Paylaşmak ister misiniz?

132
218 shares, 132 points

0 Comments

Yorum Yazın