Karpuzun Faydaları Ve Zararları Nelerdir?


132
156 shares, 132 points

Şu sıcak yaz günlerimizde bizi bir nebze serinleten meyvelerin başında karpuz gelir. Peki bu kadar yaygın olarak tüketilen karpuzun faydalarını ve zararlarının ne olduğunu biliyor muyuz?

Karpuz Kardiyovasküler Sistemi ve Kemik Sağlığını Korur:

Karpuzun bol miktarda içerdiği ‘likopen’ bizim kalp ve damar sağlığımız için önemlidir ve ayrıca kemik sağlığını korumada önemli bir faktör olarak kabul edilmektedir. Bunun yanında kan basıncını düzenler. Likopen açısından zengin gıdalar tüketen kişiler daha güçlü ve sağlıklı kemik yapılarına sahiptirler. Karpuz ayrıca kemik ve iskelet yapısını güçlendiren kalsiyum ve potasyum ihtiyacını karşılar.

1-karpuz

Karpuz Vücuttaki Yağı Azaltır:

Karpuz sitrülin üreten yağ hücrelerindeki yağın birikmesini azaltmak sağlar. Sitrülin, böbrek yardımıyla arjinine dönüştüren bir amino asittir. Karpuz, yağ yakıcı özelliği ile bünyede bulunan fazlalık yağı yakar ve kilo vermeyi sağlar. Ayrıca bu işlem ile birlikte böbreklerin aşırı çalışarak yorulmasını da engeller.

 

2-karpuz

Karpuz Antienflamatuar ve Antioksidan Desteği Sağlar: 

Karpuz flavonoidler, karotenoidler ve triterpenoidler gibi fenolik bileşikler bakımından zengindir. Karpuz, karotenoid likopen inflamasyonu azaltarır ve serbest radikallerin nötralize edilmesini sağlar. Antioksidan özelliği ile bünyede bulunan birçok parazit ve serbest radikalleri kolay bir şekilde dışarı atılır.

3-karpuz

Karpuz Böbrek Sağlığına Katkı Sağlar:

Karpuz, doğal bir idrar söktürücü olduğu için idrar akışını hızlandırır. Bunu yaparken böbrekleri zorlamaz. Karpuzun bu özelliği böbreklerin işini kolaylaştırırken, karaciğerin de sağlıklı ve yorulmadan çalışması için katkı sağlar.

4-karpuz

Karpuz Kas ve Sinirleri Destekler:

Potasyum bakımından zengin olan karpuz harika bir elektrolit görevi görür. Bu özelliği ile vücutta bulunan kasların ve sinirlerin sağlıklı kalmalarına yardımcı olur. Potasyum sinirlerle alakalı uyarmaları olumlu etkilerken kasları güçlendirir.

5-karpuz

Karpuz Göz Sağlığı İçin Faydalıdır:

Karpuz gözlerin retina pigmentleri üretmesine yardımcı olur ve  yaşa bağlı makula dejenerasyonu karşı korur. Beta karoten açısından zengin olduğu için gece körlüğüne yakalanma riskini azaltır.

6-karpuz

Bağışıklık Sitemine Katkıda Bulunur:

Karpuz C vitamini açısından zengindir. C vitamini hücre sağlığının korunması için önemli bir vitamindir. Bunun yanında karpuzun bu özelliği bağ dokusunu korur.

7-karpuz

Karpuz Astımı Önleyebilir:

Yüksek miktarda karpuz tüketenlerin astım hastalığına yakalanma riski tüketmeyenlere göre daha azdır. Bol miktarda C vitamini içeren karpuz, astım ataklarının şiddetini azaltabilir.

8-karpuz

Karpuz Kan Basıncını Düzenler:

Karpuz kan basıncını düzenleyerek bir bakıma kalp sağlığını da korumaktadır. Bunun yanında inme ve felç gibi riskleri azaltır. Günlük 3-4 dilip karpuz tiketimi özellikle yaşlılarda yaz aylarında görülen kalp sorunlarının giderilmesine yardımcı olabilir.

9-karpuz

Karpuz Kuvvetli Bir Antioksidandır:

Karpuz çok iyi derecede C vitamini içermektedir ve diğer birçok hastalığın yanında kansere neden olan serbest radikallerle mücadele eder ve vücudun hastalıklara yakalanma riskini azaltır.

10-karpuz

Karpuz Sindirim Sistemine Yardımcı Olur:

Karpuz iyi miktarda lif içermektedir ve lif içeren bütün meyve ve sebze gibi sindirim sistemi için faydalıdır. Kabızlığı giderici özelliği vardır. Mide sağlığını korur.

 

11-karpuz

Kas Ağrılarını ve Uykusuzluğu Giderir:  

Karpuzun diğer bir faydası da uykusuzluk ve kas ağrılarını gidermesidir.  Bu özelliğinden dolayı karpuzun ayrıca sinir sistemi üzerinde olumlu etkisi olduğunu söylemek yanlış olmaz.

12-karpuz

Karpuz Cilt Sağlığını Korur:

Karpuz cilt ve saç sağlığı için önemli besinler içermektedir. Cildin sağlıklı ve nemli kalmasını sağlayan, saçların kırılmasını engelleyen A vitamini karpuzda bol miktarda vardır.

13-karpuz

Karpuzun Zararları:

Karpuzun tüketiminin sağlık açısından herhangi bir riski yoktur, sadece aşırı tüketime başlı olarak bazı yan etkileri olabilir.
Aşırı karpuz tüketimi hazımsızlık, şişkinlik, gaz ve bulantı gibi yan etkilere neden olabilir,
Çocukların aşırı tüketmesi durumunda deride kızarma olabilir.
Kanlarında fazla potasyum olan kişiler tüketimine dikkat etmeldirler, aşırı tüketim potasyum miktarını arttırır ve kas sorunlarına neden olabilir.


Paylaşmak ister misiniz?

132
156 shares, 132 points

0 Comments

Yorum Yazın