Mac Bilgisayarlara Sessizce Bulaşan Kalıcı Bir Virüs Geliştirildi


159
250 shares, 159 points

Araştırmacılar tarafından geliştirilen yeni bir virüs, internet bağlantısı olmasa bile Mac bilgisayarlara sessizce bulaşıyor ve kalıcı olabiliyor.

Apple’ın ürettiği bilgisayarlar, sahip olduğu yazılımın sızmalara karşı dayanıklı olması sebebiyle diğerlerine göre daha güvenli olduğu sürekli ifade ediliyor. Ancak Mac bilgisayarların yakında böyle bir avantajı kalmayacak gibi görünüyor. Zira Mac odaklı geliştirilen yeni bir solucan (virüs), internet bağlantınız olmasa dahi bilgisayarınıza sessizce bulaşabiliyor ve kalıcı olabiliyor.

Wired’ın haberine göre Xeno Kovah and Trammell Hudson isimli iki güvenlik uzmanı, Thunderstrike 2 adını verdikleri yeni bir solucan geliştirerek adeta bir gövde gösterisi yapmış durumda. Thunderstrike 2 solucanının özelliği ise sessizce Mac bilgisayarların BIOS sistemine bulaşması. İşletim sistemini yeniden yüklemek veya hard diski değiştirmek bile bu solucanı ortadan kaldırmaya ne yazık ki yetmiyor.

Thunderstrike 2’nin bir diğer kötü tarafı ise internet bağlantısı olmasa dahi Mac’lere sızabilmesi. Kendisini Apple’ın Thunderbolt Ethernet adaptörü gibi çevre birimlerinin ROM’una kuran solucan, bu cihazların başka bilgisayarlara bağlanması durumda diğer Mac’lere de bulaşabiliyor.

Xeno Kovah’a göre Mac’lerin bu güvenlik zafiyeti, solucanın ethernet cihazı gibi çevre birimlerini üreten fabrikalara sızmasıyla, tüm dünyaya kolay bir şekilde yayılmasına sebep olabilir.

Kocah ayrıca Thunderstrike 2’nin İran’ın nükleer saldırılarını engellemek için geliştirilen solucan yazılımı Stuxnet‘ten bile daha kötü olabileceğini vurguladı.

Araştırmalarının amacının güvenlik açıkları konusunda farkındalık yaratmak olduğunu belirten Kovah’a göre, Dell ve Lenovo gibi donanım üreticileri bunun gibi güvenlik zafiyetleri üzerine çalışmalarını yürütse de Apple ve bazı diğer firmalar böyle açıklar için herhangi bir güvenlik katmanı oluşturmuş değiller.

Apple’ın Mac kullanıcılarını bekleyen bu tehlikeye karşı nasıl bir önlem alınacağı ise henüz bilinmiyor. Ancak konuyla ilgili olarak kısa zaman içerisinde bir açıklama yapılması bekleniyor.


Paylaşmak ister misiniz?

159
250 shares, 159 points

0 Comments

Yorum Yazın