Orionid Meteor Yağmuru Başladı. Peki Nasıl İzleyeceğinizi Biliyor Musunuz?


173
284 shares, 173 points

 

ÖNCELİKLE METEOR YAĞMURU NEDİR?

Halk arasında Yıldız Kayması olarak bilinen Meteor yağmuru, meteorların dünya atmosferine girdiği zaman, uzayda bıraktıkları belirgin ışıklı izin, havanın yüzeyleriyle sürtüşmesinden doğan kızışmasıdır.

Bağımsız ,tek meteor zerrelerinin çok küçük olduğunu söylersek belki garip görünecektir. Gerçekte bu zerrelerden bazıları bir toplu iğne başı büyüklüğündedir. Buna karşılık, ağırlığı tonları bulan bazı meteorlar da vardır. Meteorların çoğu dünyanın atmosferinden geçerken ısının etkisiyle tamamen yok olur. Sadece büyük meteor parçaları dünyaya ulaşabilir.

Bilim insanları her gün ve gece binlerce meteorun düştüğüne inanmaktadırlar. Ancak dünya yüzünün büyük bir bölümü suyla kaplı olduğundan,dünyaya kadar ulaşabilen meteorların çoğu okyanuslara ve göllere düşerler.

Meteorlar gökyüzünde tek ve belirli bir yönde hareket halinde görülebilir. Fakat genellikle binlerce meteor bir aradadır. Dünya güneşin çevresinde turunu yaparken,bu meteor guruplarına yaklaşabilir. Atmosferin üst tabakalarına temasla çok kızışan meteorlar da bize bir “meteor yağmuru” görünümü verir.

ORİONİD METEOR YAĞMURU NEDİR?

Her yıl Ekim ayında yaşadığımız Orionid yağmurları, Halley kuyruklu yıldızının enkaz bulutu tarafından üretilen iki meteor yağmurundan biri. İsmini Orion (Avcı) takımyıldızından geliyorlarmış gibi görünmelerinden alıyor. Gece 01.00 ile 04.00 saatleri arasında net bir şekilde görülebiliyor.

Diğeri olan Eta Akuarid yağmuru (Kova takımyıldızından geliyor gibi görünürler) ise Mayıs’ta oluyor. En son 1986’da gördüğümüz Halley, Güneş etrafındaki bir turunu 76 yılda tamamlıyor. Dünya’dan görülebileceği en yakın tarih ise 2061 yılı olacak.

ORİONİD METEOR YAĞMURU NE ZAMAN İZLENEBİLİR?

Orionidler her sene hemen hemen aynı tarihlerde gezegenimize misafir oluyorlar. Bu yılki göktaşları 2 Ekim civarında Dünya’ya ulaşmaya başladı ve 7 Kasım‘a kadar görülmeye devam edilmeleri olası. Ancak gökyüzünde kayan yıldız görmek isteyenlerin şansının en yüksek olacağı tarihlerin 20 ve 22 Ekim tarihleri olacak. Özellikle gece saat 1 ile 4 arasında gökyüzüne bakmakta olanlar, şayet ışık kirliliği olmayan bir bölgedelerse, kayan yıldız adı da verilen göktaşlarına tanık olabilirler. Şu anda beklenen oran, saatte 30 kayan yıldız düzeyinde!

ORİONİD METEOR YAĞMURU SAAT KAÇTA İZLENEBİLİR?

Her sene hemen hemen aynı tarihlerde gezegenimize misafir olan Orionid meteor yağmurunu 20 – 22 Ekim tarihlerinde özellikle gece 1 ve 4 arasında izlemeniz mümkün. Işık kirliliği olmayan bir bölgedeyseniz muhteşem şöleni ağız tadıyla izleyebilirsiniz. Son yapılan açıklamaya göre saatte 30 kayan meteor görebilirsiniz.

ORİONİD METEOR YAĞMURU NASIL İZLENİR?

Kayan yıldızları görmek için mümkün olduğunda karanlık alanlarda olmak gerekiyor. Şehirde olanlar için ise yapacak pek fazla bir şey yok ama yine de göktaşı görme olasılıkları bulunuyor. Gözlerin karanlığa alışması için en az 30 dakikalık bir zaman ayırmak yararlı olabilir. Gözlem süresi uzadıkça, göktaşı görme olasılığı da artacaktır.

Göktaşları gökyüzünün herhangi bir noktasında belirebilirler. Yine de dikkatinizi belli bir bölgede tutmaya karar verdiyseniz, ufuktan yukarı doğru üçte ikilik bir kısmı tercih edebilirsiniz; tabii orada aşırı bir ışık kirliliği yoksa. Meteorların geliyor gibi göründüğü Orion takımyıldızı, gökyüzünün tepesi çevresinde dönüyor olacak.

ORİONİDLERİN KÖKENİ NEDİR?

Her yıl Ekim ayında yaşadığımız Orionid yağmurları, Halley kuyruklu yıldızının enkaz bulutu tarafından üretilen iki meteor yağmurundan biridir. Diğeri olan Eta Akuarid yağmuru (Kova takımyıldızından geliyor gibi görünürler) ise Mayıs ’ta oluyor. En son 1986 ’da selamlaştığımız Halley, Güneş etrafındaki bir turunu 76 yılda tamamlıyor. Dünya’dan görülebileceği en yakın tarih ise 2061 yılı oluyor.

FACEBOOK ‘TA ORİONID METEOR YAĞMURUNU DUYURDU

facebook-orionid-meteor-yagmuru

Facebook, “Bu gece dışarı çık ve Orionid yağmurunu izle”  şeklinde bir duyuru ile kullanıcılarına bu uzay olayını duyurdu.

 

BONUS : INSTAGRAM KULLANICILARINDAN METEOR YAĞMURU FOTOGRAFLARI

View this post on Instagram

A post shared by Guy Strong (@guystrongphoto)

https://www.instagram.com/p/BI9scghhWMv/

https://www.instagram.com/p/BI94vPUhoDS/

https://www.instagram.com/p/BI9O11uD9_f/


Paylaşmak ister misiniz?

173
284 shares, 173 points

0 Comments

Yorum Yazın