Güne Kahvaltıyla Başlayarak Kendinize Büyük Bir İyilik Yapmanız İçin 9 Sağlam Neden


185
374 shares, 185 points

Kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olduğu konusunda lütfen hemfikir olalım. Yeni günü ve yeni uyanışı müjdeleyen bu müthiş öğünü güzelleştiren o kadar çok neden var ki… Yaşadığımız coğrafyaya bize kazandırdığı zengin kahvaltı kültürü için bol bol dua etmeliyiz. 🍴🍳🍞

Sevilenlerle yapıldığında başından kalkmak istenmeyen kahvaltı sofrasının bizi bu kadar mutlu eden sebepleri arasında sadece zeytin ve peynirin muhteşem uyumu yok. Sağlığımız açısından da vazgeçilmez olan kahvaltının önemini biraz anlatmamız, biraz da hak ettiği övgüleri vermemiz gerektiğine karar verdik.

Kahvaltı yapmadan güne başlamamak için o sağlam nedenlerden bazıları şöyle;

1. Uyandığımıza kendimizi ikna etmeniz için kahveden önce kahvaltıya ihtiyacımız var


Gece uykumuzda bedenimiz, uzunca bir süre bir şey yiyip içmediğimiz için metabolizmayı minimum seviyeye indiriyor. Kahvaltı yaptığımızda aslında metabolizmamızı da uyandırmış oluyoruz. Yani kalorilerimizi yakmak için kalktıktan sonra metabolizmamıza bir start vermemiz gerekiyor.

2. Kilo vermek isteyenler işe kahvaltı yaparak başlayabilirler

kilo-vermek
Araştırmalara göre, kahvaltı yapan insanların fit kalma olasılığı çok daha yüksek. Bunun nedeni, kahvaltı yapmayan insanların öğle saatine kadar daha çok acıkmaları ve öğle yemeğine, farkında olmadan ekstra abanmalarından kaynaklanıyor.

3. Aç acına çalışılır mı? Tabii ki hayır…


Sadece başımızı değil ruhumuzu da yastıktan kaldırmamız için kahvaltı çok önemli. Araştırmalar gösteriyor ki, kahvaltı yapan insanlar, yapmayanlara göre gün içinde çok daha verimli ve dikkatli çalışıyorlar.

4. Diğer öğünlerde yiyemeyeceğiniz güzelliklerin tadına kahvaltıda bakabilirsiniz

guzel-kahvalti
Geleneksel kahvaltımızın o mükemmel yiyeceklerin (zeytinyağına ekmek banmak ❤) tadına günün diğer öğünlerinde varmamız pek mümkün olmuyor malum. Ama hızlı hafta içi kahvaltıları için de aynı şey geçerli. Mesela tam tahıllı gevrek ve yağsız sütle yaptığımız kahvaltıdan aldığımız lif, folik asit, kalsiyum gibi ihtiyacımız olan maddeleri de günün diğer öğünlerinde kola kolay alamıyoruz. Bu yüzden her şekilde, kahvaltı kazanır!

5. Kahvaltıyı atlamak bizi huysuz ve aksi bir insan yapabilir


Araştırmalara göre yine aynı sonuca çıkıyoruz: kahvaltının mutlulukla bir ilgisi var! Kahvaltı yapan insanların gün içindeki modunun daha yüksek olduğu ortaya çıktı. Sabaha sağlıklı ve güzel bir kahvaltıyla başlayanların tüm günü daha olumlu geçiyor.

6. Kahvaltı tatlıyla yapılan bir şey değildir, olmamalıdır!


Sabah yediğimiz ilk şeyin tatlı olması onu ilerleyen saatlerde kan şekerine dönüştürür. Bu sefer de kendimize gelmek için çaresizce aranırız. :/ Bu yüzden zeytin peynir ikilisine zevkle devam edebiliriz. 😍

7. Kahvaltı bizim mükemmel bir enerji kaynağımızdır


Aklınızda bulunsun, dünyayı ele geçirmeye niyet ederseniz bunun için önce kahvaltınızı sağlam yapmanız gerekiyor. Enerjik bir gün geçirmemiz için sağlıklı bir kahvaltıyla başlamamız çok önemli.

8. Grip ve soğuk algınlığından haz etmiyorsanız kahvaltınızı atlamayınız efenim


Özellikle kış aylarında ve ortalıkta grip salgını varsa güne sağlıklı başlamamız daha da önemli. Araştırmalara göre iyi bir kahvaltı bağışıklık sistemimizi de güçlendiriyor ve bizi enfeksiyonlara karşı koruyor.

9. Gün içinde ani açlık krizleri geçirmemek için kahvaltıyla altyapınızı sağlam yapmalısınız


Kahvaltıyı atladığımız zaman gün içinde ani açlıklarla daha kalorili ve sağlıksız atıştırmalıklara saldırmamız baya olası bir durum…

Bir küçük sağlık uyarısı bonusu: Kahvaltıda yediğimiz hazır yiyeceklerin etiketlerini dikkatli okumamızda fayda var

bonus
“Besleyici” her zaman sağlıklı anlamına gelmeyebilir. Özellikle çocuklar için olduğu söylenen tahıllı yiyecekler bazen bir paket çikolatadan bile daha şekerli olabiliyor. Çocuklarınızın bu tarz sağlıksız hazır paket ürünleriyle kahvaltı yapmaya alışmasına izin vermeyin.


Paylaşmak ister misiniz?

185
374 shares, 185 points

0 Comments

Yorum Yazın