SAMSUNG Güvenlik Sebebiyle Tüm GALAXY NOTE 7’leri PİYASADAN ÇEKME Kararı Aldı!


175
343 shares, 175 points

Tüm dünya toplumu olarak el sıkışıp, “Evet, biz cebimizde küçük bilgisayarlar taşımak istiyoruz” dediğimiz günden beri mobil cihaz üretmek de, kullanmak da bambaşka bir seviyede artık. Esas özelliği telefon açmak olan telefonlar pek çok pazarda piyasayı yıllar önce sessizce terk ettiler. Artık devir, phabletlerin, pro tabletlerin, akıllı saatlerin devri. Bu da beraberinde bir takım komplikasyonları getiriyor. Samsung’un başına gelende olduğu gibi.

An itibariyle Kore bazlı firma, nazar nedir onu deneyimliyor birinci elden. Bildiğiniz gibi Galaxy serisiyle birlikte iPhone’a ciddi bir rakip olup, SIII’ün çıkışıyla ciddi pazar payı elde eden Samsung, S5 ve S6 dönemlerinde burnunun üstüne doğru serbest düşüşe geçmiş; hem hisse değeri hem de müşteri memmnuniyeti açısından büyük kayıplar yaşamıştı. Tam S7 çıktı, herkes dev övdü, satışlar da iyi gidiyor derken, şimdi satılmış tüm Galaxy Note 7’leri geri çağırmakla uğraşmak zoruna Samsung.

galaxy-note-7-1200x801 (1)

Bakın, bütün hepsini diyorum. Galaxy Note 7’nin satışları resmen durduruldu ve var olan cihazlar toplatılıyor. Bu, teknoloji tarihinin en büyük geri çağırımlarından bir tanesi, Samsung için en az milyonlarca dolar kayıp demek. Ama Samsung bunu yapıyor, zira Galaxy Note 7’nin kullandığı bataryaların bir bölümü patlama riski taşıyor. Bu, bugüne kadar sadece 35 kez “patladı” olarak dosyalanmış bir sorun. Ancak münferit bir olay olmadığını da ispatlamış durumda Samsung.

Samsung, cihazını üretirken bataryayı iki yerden almış; Çin ve Kore. Sorunu çıkartan, bataryası Kore’de üretilen cihazlar. Kore devi her 42.000 cihazdan bir tanesinin bu sorunla karşı karşıya kalabileceğine inanıyor ve bu rakamı da kabul edilemez buluyor. Haksız da değiller elbette. Bu onların prestijinde çok büyük bir leke şu aşamada, hisse değeri açısından da vurucu olabilecek bir gelişme. Nihayetinde Samsung’un yukarı ivmesini ne kadar etkileyecek, işte onu da önümüzdeki günlerde göreceğiz.


Paylaşmak ister misiniz?

175
343 shares, 175 points

0 Comments

Yorum Yazın