Apple Lansman Özeti 4 : iPhone 6s ve iOS 9


132
312 shares, 132 points

Gelelim Apple 9 Eylül Lansmanının son kısmına: iPhone 6s ve iPhone 6s Plus. Apple diyor ki:

“Değişen tek şey, her şey.”

iphone-6s-ipad-pro-apple-tv-etkinlik-37

“s serisi modellerde ne değişiyor ki canım?” diye sorduğumuza Apple alınmış olacak ki, bu sene stratejiyi burdan kurmuş. 🙂 Diyor ki, “işlemciyi, grafik çipini, kasanın malzemesini, camını, kablosuz ağ teknolojilerini, ekranını, TouchID’sini, kameralarını, rengini, titreşim motoruna varana kadar her şeyini değiştirdim, daha ne yapayım?”

iphone-6s-ipad-pro-apple-tv-etkinlik-38

Şaka değil, Apple sunumda bunların hepsini tek tek anlattı. Şöyle bir kısaca özetlemeye çalışırsak:

 • İşlemcisi A9 olmuş, A8’e göre %70 daha hızlı
 • M9 ile hareket işlemcisi “her zaman çalışır” hale gelmiş, böylece istediğimiz zaman “Hey Siri” diyerek çağırabiieceğiz
 • Grafik çipi ise iPhone 6’ya göre %90 daha hızlı
 • Aluminyum kasa 6000 serisinden 7000 serisine yükseltilmiş. Uzay araçlarında kullanılan, daha dayanıklı bir malzeme
 • Kullanılan cam Ion-X, sektördeki en sert ve dayanıklı cam

iphone-6s-ipad-pro-apple-tv-etkinlik-39

 • LTE destekli, çok daha yüksek hızları destekleyen 4G çipleri eklenmiş
 • Ekranı 3D Touch destekliyor (Force Touch gibi)
 • TouchID yenilenmiş, 2 kata kadar daha hızlı tanıyor parmak izimizi
 • FaceTime ön kamera 5MP, iSight arka kamera ise 12MP’e yükseltilmiş
 • Renkler arasına bir de roze altın eklenmiş
 • Titreşim motoru daha verimli, kısacık titremeleri bile daha iyi hissettirebilir hale gelmiş

iphone-6s-ipad-pro-apple-tv-etkinlik-39a

Ne kadar çokmuş değil mi? 🙂 Bunun üzerine bir de iOS 9 ile gelen yenilikler var, onları saymıyorum bile…

iphone-6s-ipad-pro-apple-tv-etkinlik-40

3D Touch

Yeni ekran sayesinde Watch ve yeni nesil MacBook ve MacBook Pro’larda da kullanılan Force Touch özelliği biraz daha geliştirilmiş ve “3D Touch” adıyla iPhone 6s ailesinde yerini almış. Bu özellik sayesinde iPhone’umuz artık ekranadokunduğumuzu ve bastırdığımızı, hatta ne kadar sert bastırdığımızı bile ayırt edebiliyor. Ayırt edebilince de Apple bunlara güzel özellikler ekliyor tabi.

iphone-6s-ipad-pro-apple-tv-etkinlik-41

Örneğin Harita uygulamasını açmadan, sadece uygulama ikonuna basılı tutarak “Eve gitmek için yolu çiz” gibi bir kısayolu seçebiliyoruz. Veya Kamera uygulamasını açıp, ön kamerayı seçmek yerine yine uygulama ikonuna basılı tutarak“Selfie çekim modunu aç” gibi bir seçim yapabiliyoruz.

Benzer kullanımları uygulamalar içerisinde de yapabiliyor olmak, bize yepyeni özellikler ve pratiklikler sağlıyor olacak.Örneğin bir mesajın içine girip okuyup geri gelmek yerine, parmağımızla üzerinde biraz bastırarak “küçük bir önizleme” bile yapabileceğiz.

iphone-6s-ipad-pro-apple-tv-etkinlik-42

Yenilenen kameraları ile daha yüksek kalitede ve detayda fotoğraflar da çekebilen iPhone 6s ailesi, artık 4K video da çekebiliyor.

iphone-6s-ipad-pro-apple-tv-etkinlik-43

Ön kamera iyileşmiş olsa da, karanlıkta sadece arka kameranın flaşı olmasına rağmen, tıpkı arkadaki TrueTone flaş gibi, iPhone ekranını da flaş gibi kullanmış Apple.

iphone-6s-ipad-pro-apple-tv-etkinlik-44

Live Photos

Biliyorsunuz iPhone’da fotoğraf çekerken parmağımızı butona basılı tuttuğumuzda arka arkaya onlarca fotoğraf seçebiliyoruz. Arşivde tek bir fotoğraf gibi görünürken, aslında “Seç” butonu ile bu fotoğraflar arasında dolaşabiliyor, en çok hoşumuza gideni seçebiliyoruz. Ama bazen de, bu fotoğrafları hızlı bir şekilde ileri veya geri oynatarak çektiğimiz anı da hatırlamak mümkün olabiliyor.

İşte Apple, bunu sanki yeni bir özelliğe dönüştürmüş gibi, ve “Live Photos” (Canlı Fotoğraflar) adını verdiği bu özellik sayesinde, çektiğimiz fotoğraflarla birlikte birkaç kare daha saklayarak o anları ölümsüzleştirmeye çalışmış. Eğer istersek her çektiğimiz fotoğrafın birkaç saniyelik “o anını” da hareketli olarak görebiliyoruz.

iphone-6s-ipad-pro-apple-tv-etkinlik-45

Yeni Dock’lar, Yeni Kılıflar

Tüm bu özelliklere ek olarak Apple bir de yeni Dock’ları da tanıttı.

iphone-6s-ipad-pro-apple-tv-etkinlik-46

iPhone ile aynı renkte olan Dock’lar ile çok daha şık ve uyumlu duran bu aksesuar, evde veya ofiste Dock kullanmayı sevenlerin çok hoşuna gidecektir diye düşünüyorum.

iphone-6s-ipad-pro-apple-tv-etkinlik-47

Ayrıca hem silikon, hem de deri kılıflara eklenen yeni renkler ile, Apple tıpkı Watch kordonlarında olduğu gibi seçimlerimizi genişletiyor.

iphone-6s-ipad-pro-apple-tv-etkinlik-48

iPhone 6s ne zaman Türkiye’ye gelir? Fiyatı ne olur?

iPhone 6s ve iPhone 6s Plus, 25 Eylül’de ABD ile birlikte toplam 12 ülkede satışa sunuluyor. Eğer geçtiğimiz sene gibi olacağını tahmin edersek, Türkiye’de de bunun 1 hafta sonrasında, yani 2 Ekim’de satın alınabileceğini söyleyebiliriz.

iphone-6s-ipad-pro-apple-tv-etkinlik-49

Fiyatlar ise klasik olarak ABD’de değişmedi elbette. Ancak Türkiye’de dolar kuru ve vergiler sebebiyle nasıl olur artık ben kestiremiyorum… 🙁 Ama şu andaki fiyatların altına gelmesini beklemek biraz hayal olur ne yazık ki.

iphone-6s-ipad-pro-apple-tv-etkinlik-50

Ancak bence en ilginç konulardan biri, Apple’ın hala 16GB’lık iPhone satacak olması. 🙂 iOS 9’da güncellemeleri ve işletim sisteminin boyutunu azaltmış olmaları elbette güzel. Ama ben hala 16GB’lık bir iPhone satılmasına şaşırmadım desem yalan olur.

iphone-6s-ipad-pro-apple-tv-etkinlik-50a

iOS 9 ne zaman yüklenebilecek?

Artık iOS 9’dan çok bahsedilmese de, gelecek hafta kullanabileceğimizi bilmek bizi mutlu ediyor. 🙂 iOS 9, gelecek hafta 16 Eylül akşamı herkes tarafından indirilebiliyor olacak.

iphone-6s-ipad-pro-apple-tv-etkinlik-51

iCloud depolama fiyatları

Bu arada bir küçük haber de en sona sıkıştırıldı. Apple, iCloud depolama boyutlarında tekrar indirime gitti ve bir de 50GB seçeneği ekledi. Yeni fiyatlandırma ABD’de şöyle olacak:

 • 50 GB: $0.99 / ay
 • 200 GB: $2.99 / ay
 • 1 TB: $9.99 / ay

iphone-6s-ipad-pro-apple-tv-etkinlik-52


Paylaşmak ister misiniz?

132
312 shares, 132 points

0 Comments

Yorum Yazın