Porsche CEO ‘su Oliver Blume ‘dan Apple ‘a: ”Kendi İşinize Bakın, Yollardan Uzak Durun”


183
468 shares, 183 points

Apple ve Google’ın otomotiv sektörüne adım atacak olması, daha şimdiden ortamı germiş durumda.

Teknoloj sektörünün iki devi Google ve Apple, daha önceden de haberlerimizde sıkça bahsettiğimiz gibi otomobil sektörüne yavaş yavaş adımını atıyor. Aslında Google ‘ın bu bağlamda adımı daha sağlam zira hali hazırda sürücüsüz, elektrikle çalışan arabaları çoktan yola çıkmış durumda. Bir diğer yandan ise Apple, üzerinde çalıştığı otomobili adeta bir sır gibi saklıyor.

Geçtiğimiz günlerde bu haberimizde sizlere otomotiv sektörünün devlerinden Daimler ‘in CEO‘su Dieter Zetsche ‘in Apple ve Google hakkındaki görüşlerinden bahsetmiştik. Mercedes ‘in geliştirdiği F015 LuxurY Motion için Silikon Vadisi ‘nde bulunan Zetsche, Apple ve Google’ın her geçen gün otomobiller konusunda daha fazla bilgi sahibi olmaya başladığını ve yapabileceklerinin her geçen gün daha üst seviyelere çıkabileceğini belirtmişti.

Corvette-CarPlay

Böylesine büyük bir şirketin CEO ‘sunun bu tarz bir açıklama yapması, otomotiv devlerinin Apple ve Google’dan çekindiği şeklinde yorumlanmıştı. Aslında haksız da değiller. Zira sektörün uzmanı pek çok analiste göre, önümüzdeki yıllarda otomotiv devleri yarıştan kopmamak ve daha fazla yükselmek adına Google ve Apple gibi teknoloji devleri ile birlikte çalışmaya başlayacak.

Şimdi buraya kadar olan kısmı toparlayacak olursak; Apple ve Google otomobil işine giriyor, sektörün dev isimleri de bu durumdan biraz çekiniyor diyebiliriz. Tabii burada bir istisna isim de var; Porsche. Alman otomotiv devi Porsche’nin CEO’su Oliver Blume, Reuters’a bazı açıklamalarda bulundu. Bu açıklamalara göre Blume -ve dolayısıyla Porsche- ne Apple’dan ne de Google’dan çekinmiyor.

”Porsche’yi kullanan kişi, onu bizzat kendisi sürmek ister. Aracın kendi kendini sürebilme gibi şeylere sahip olmasına gerek yok”. Bu sözleri ile sürücüsüz otomobiller konusunda gerek kendi gerek Porsche’nin tutumunu açıklamış olan Blume, açıklamalarının devamında daha keskin bir dille Apple’ı eleştirdi. ”Bir iPhone’un yeri kullanan kişinin cebidir, yollar değil” diyen Blume, analistlerin söylediklerinin aksine Porsche’un hiçbir teknoloji şirketi ile ortaklaşa bir şeyler yapmaya ihtiyacı olmadığını da sözlerine ekledi. Yani bir bağlamda Blume bombaladı diyebiliriz.

Google-self-driving-cars

Tabii işin bir de şöyle enteresan bir tarafı var; Porsche son çıkardığı 911 modelide Apple’ın CarPlay sistemini de çatır çatır kullanmıştı, hem de Google’ın Android Auto sistemini geri çevirerek. Yani sanıyoruz Porsche, Apple’a nerede durması gerektiği konusunda bir mesaj veriyor. Blume’un vermek istediği bir diğer mesaj ise, Apple’ın yollara çıkarması muhtemel aracı ”’iPhone” olarak tanımlamak. Blume’un bu tabiri kullanmasındaki sebebin de Apple’ın tamamen akıllı, gerçekten de iPhone’a tekerlek takmışcasına bir araba sistemi geliştirmesi (en azından piyasada söylenenler bu şekilde).

Haberi toparlayacak olursak; Apple ve Google’ın otomobil sektöründe olan hamleleri, önümüzdeki yıllarda hem teknoloji hem otomotiv sektörünü baya karıştıracak gibi. Bu iki sektörün devlerinin birleşmesi, ortaklaşa çalışması konusunda ise bu haberimizde olduğu gibi çekişmelerden kaynaklı efsane ortaklıklar çıkabilir gibi duruyor.


Paylaşmak ister misiniz?

183
468 shares, 183 points

0 Comments

Yorum Yazın