Her Zaman Aldatan Aldanır !


121
156 shares, 121 points

Uzman Hipnoterapist Gani Eser; psikolog, sosyolog ve hukukçu kimlikleriyle aldatma olgusu hakkındaki görüşlerini açıkladı.
Gerek hukukçu gerek psikolog kimliğimle evli çiftlerle sık sık bir araya geliyorum. Aldatma,bireysel görüşmelerimizde itiraf edilen, ancak, eşleri birlikte kabul ettiğimde gizlenebilen çok hassas bir durum.
İlişkileri bitme noktasına götüren aldatma olgusu toplumun her sosyoekonomik ve sosyokültürel katmanında rastlayabileceğimiz bir durum olduğu için; nedenleri, süreç ve sonuçları hakkında bilgi ve gözlemlerimi paylaşmak istiyorum.
Genel olarak aldatmak; hile yapmak, gerçeği gizlemektir. Ele aldığımız durum ise eşlerin başka bireylerle duygusal ve/veya cinsel olarak birlikte olmaları ve bunupartnerlerinden gizlemeleridir.

NEDENLERİ

Bizim toplumuzda evlenme yaşı batı toplumlarına göre oldukça erkendir. Görücü usulü ile evlenmek modası geçmiş bir kavram gibi görünse de hâlâ yaygındır. Bireyler evlenmenin anlamını, yükümlülüklerini tam olarak kavrayamadan nikâh masasına oturuyorlar.
Ruhsal, cinsel ve fiziksel uyum bir ilişkinin sağlıklı başlaması ve sürebilmesi için ön koşullardır. Daha sonra sosyokültürel uyum önem kazanır. Ailelerin uygun görmesi sosyal kabul anlamında elbette önemlidir ama uyum olmadan başlayan evlilikler maalesef mutsuzluk ve geçimsizlikle sonuçlanmaya mahkûmdur.
İlişkisinde mutsuz ve tatminsiz olan bireyler bir süre sonra sorunun kendilerinden kaynaklanıp
kaynaklanmadığı konusunda düşünmeye başlarlar. Bunu test etmenin tek yolu da başka birisiyle denemektir.
Kadınların duygusal, erkeklerin mantıksal olduğu bu nedenle erkeklerin her zaman aldatmaya meyilli iken kadınların ancak âşık olabilecekleri biriyle birlikte olabilecekleri yönündeki yargı gerçeği yansıtmaz. Daha önce medyada yayımlanan Aldatıyorsam Bir Nedeni Var başlıklı yazımda genlerin aldatma ile doğrudan ilişkisine dair bilimsel bir araştırma sonuçlarına yer vermiştim. Bireylerin tek eşli mi çok eşli mi olduklarına cinsiyetlerinden ziyade taşıdıkları vazopressin hormonunun seviyesi etkilidir.
Genleri bir tarafa bırakırsak; gençlik döneminde yeterli deneyimi yaşayamamaktan kaynaklanan farklı bedenleri tanıma isteği, yasak olana duyulan merak, partner dışındaki bireylerin gösterdiği ilgiye kayıtsız kalamamak ve benzeri nedenler aldatma ile sonuçlanabilir.

SONUÇLARI

Sağlıklı ilişkilerde aldatma söz konusu olmaz. Karşılıklı tatmin olduğu için göz dışarı kaymaz.
Aldatma ile birlikte yalanlar, güvensizlik ve paranoya ortaya çıkar. Aldatan yakalanma korkusuyla, aldatılan hissettiklerinin etkisiyle paranoyaklaşır. İlişki gittikçe bir çıkmaza doğru sürüklenir ve itiraf aşamasına kadar gider.
Asıl ilginç olan bu aşamadır. Aldatan eş itirafta bulunduğunda bir sürprizle karşılaşması olasıdır. Eşi de onu aldatmış, kendi yalanını gizlemeye çalışırken olan bitene kör, sağır kaldığı için aldatıldığını fark edememiştir.
Hayat etki-tepki, neden-sonuç ilişkilerinden başka nedir ki?
Aldatan Aldanır!!


Paylaşmak ister misiniz?

121
156 shares, 121 points

0 Comments

Yorum Yazın