Kripto Para Borsalarında Kullanabileceğiniz İndikatör GruplarıWarning: A non-numeric value encountered in /homepages/28/d633601717/htdocs/buzzgibi.com/wp-content/themes/boombox/includes/functions.php on line 3392
163

Warning: A non-numeric value encountered in /homepages/28/d633601717/htdocs/buzzgibi.com/wp-content/themes/boombox/includes/functions.php on line 3392
187 shares, 163 points

Eğer kripto para borsalarında indikatörleri kullanıyorsanız birçok alternatif olduğunu göreceksiniz. Bu işte yeni iseniz hangi indikatörü kullanmalıyım diye derin araştırmalara girmeniz gerekebilir fakat indikatörler 4 ana grupta değerlendirilir ve bu gruplara göre kullandığınız farklı indikatörler ‘i birbirine alternatif değil tam tersi birbirini doğrulamak için kullanmanızı tavsiye ederiz.

İndikatörler Dört ana gruba yarılmaktadır bunlar ; Trend, Volatilite, Hacim ve Momentum grupları olarak adlandırılmaktadır.

İndikatör Grupları

Şimdi dilerseniz bu gruplara kısa kısa gözden geçirelim;

İndikatör Grupları

1-) İndikatör Trend Grupları

Fiyatların istikrarlı şekilde aşağı veya yukarı yönde gidip gitmediklerini anlamaya yarar yani aşağı trend veya yukarı trend olacağını tahmin edecebileceği gibi bu trendin gücü hakkında da bize bilgi verirler.

En çok kullanılan trend grupları macD, ADX, Hareketli Ortalama, Parabolic SAR diyebiliriz.

volatilite indikatör grupları

2-) Volatilite İndikatör Grupları

Bir coinin en yüksek ve en düşük değerlerinden yola çıkarak oynaklılığını ölçmemizi sağlarlar. Örneğin bazı coinler gün içerisinde %2 bir değişim yaşarken bazıları ise %50 oynaklılığa sahip olabilirler. Bu veriler ile oynaklılığı takip edip değeri aşırı düşen bir coinin aniden yükseleceğini veya tam tersini tahmin edebilirsiniz.

Başlıca Valatilite indikatörleri, Bollinger Bands, Average True Range, Standart Deviation indikatörleri diyebiliriz.

3-) İndikatör Hacim Grupları

Piyasa genel Hacim ve para giriş çıkış göstergelerini değerlendirir ve analiz eder. Diğer indikatörler ile bu verileri kesinlikle eşleştirip verileri doğrulamak gerekir. Ayrıca bu veriler genel olarak piyasanın gücünü ölçmek yatırım yapmak için doğru zamanı yakalama konusunda fikir sahibi olmamızı sağlar.

Hacim gruplarına örnek olarak Chaikin Oskilatörü, On Balance Volume, Rate of Change indikatörlerini gösterebiliriz. Ayrıca hiç bir indikatörü kullanmayıp direk hacim bilgisini (Market Cap) takip ederek de bilgi sahibi olabilirsiniz.

MACD indicator

4-) Momentum İndikatör Grupları

göstergeleri, fiyatları zaman içinde karşılaştırarak fiyatların değişim hızını izler (Örneğin: CCI, RSI, Stokastik).

Belirlenmiş olan bir zaman içinde coin fiyatlarını karşılaştırarak fiyatların değişim hızını ve ne kadar hızlı değiştiğini ölçmeye yarar. Coinin ne kadar kazandırdığını veya kaybettirdiğini endeks olarak belirten bir göstergedir.

En çok kullanılan ve tanınan RSI başta olamak üzere CCI ve Stokastik Momentum indikatörleri bu grubun en populerleridir.

 

Umarız bu yazımız indikatör grupları hakkında az da olsa fikir sahibi olmanız için faydalı olmuştur. İlerleyen makalelerimizde bu grupları detaylıca açıklamayı planlıyoruz.


Paylaşmak ister misiniz?


Warning: A non-numeric value encountered in /homepages/28/d633601717/htdocs/buzzgibi.com/wp-content/themes/boombox/includes/functions.php on line 3392
163

Warning: A non-numeric value encountered in /homepages/28/d633601717/htdocs/buzzgibi.com/wp-content/themes/boombox/includes/functions.php on line 3392
187 shares, 163 points

0 Comments

Yorum Yazın