Apple Lansman Özeti 2 : iPad Pro


122
218 shares, 122 points

Apple Watch arkasından hızlı bir şekilde iPad ailesine, daha doğrusu iPad ailesine katılan en yeni üyeye geçti Tim Cook: iPad Pro.

iphone-6s-ipad-pro-apple-tv-etkinlik-9

Apple’ın “İnce. Hafif. Efsanevi.” olarak tanımladığı iPad Pro’yu ben “daha hızlı, daha kocaman ve daha profesyonel”olarak tanımlıyorum. Çünkü iPad Pro, tıpkı MacBook Pro ailesindeki gibi “sınırları zorlamak isteyenler” için tasalanmış gibi görünüyor.

iphone-6s-ipad-pro-apple-tv-etkinlik-10

12.9 inç’lik devasa ekranı ve 2732 x 2048 piksel çözünürlüğü ile 15 inç bir retina MacBook Pro’dan daha fazla piksele sahip olan iPad Pro’yu görmek için sabırsızlanıyorum desem yalan olmaz. 🙂

iphone-6s-ipad-pro-apple-tv-etkinlik-11

Bir diğer taraftan da işlemci ve grafik işleme kapasitesi açısından masaüstü performasına ulaşan iPad Pro, köşelerindeki 4 hoparlörü ile bangır bangır ses de verebilecek.

iphone-6s-ipad-pro-apple-tv-etkinlik-12

Hem teknik açıdan çok güçlü, hem de incelik, hafiflik ve pil ömrü açısından hiç de taviz verilmemiş olan iPad Pro, bir yandan da 2 yeni aksesuarı beraberinde getiriyor.

iphone-6s-ipad-pro-apple-tv-etkinlik-13

Bunlardan birincisi, Steve Jobs’ın 2007’deki iPhone sunumunda dalga geçtiği “stylus”, yani dokunmatik ekranlar için kullanılan kalem. Ancak Apple elbette buna “stylus” demiyor, Pencil adını veriyor.

iphone-6s-ipad-pro-apple-tv-etkinlik-14

Farkı ise şimdiye kadar gördüklerimizden farklı olarak, ne kadar bastırdığımızı ve hangi açıyla ekranda çizim yaptığımızı anlayabiliyor. 

iphone-6s-ipad-pro-apple-tv-etkinlik-15

Ayrıca iPad Pro’nun özel ekranı sayesinde çok daha hassas bir şekilde çalışan Pencil, çizim veya resim yapmak için oldukça uygun hale geliyor.

iphone-6s-ipad-pro-apple-tv-etkinlik-16

Böylece iOS 9’daki Notlar uygulamasının da neden bu kadar güzel hale getirilerek zenginleştirildiğini de daha iyi anlamış olduk. 🙂

iphone-6s-ipad-pro-apple-tv-etkinlik-17

İkinci aksesuar ise iPad Pro için özel olarak tasarlanmış Smart Keyboard. iPad Pro için geliştirilen özel bağlantı noktası ile Bluetooth bağlantıya veya bir pile ihtiyaç duymadan çalışan Smart Keyboard, iPad Pro ile birlikte yanımızda sürekli bir klavye olmasını sağlıyor.

iphone-6s-ipad-pro-apple-tv-etkinlik-18

Ayrıca sunumda iPad Pro ile yapılan 3 farklı demo’da, Microsoft ve Adobe firmalarının yer alması, Apple’ın geçmişiyle ilgili olarak da hoş tesadüfleri beraberinde getirmiş oldu. 🙂

iphone-6s-ipad-pro-apple-tv-etkinlik-19

Ancak hem Microsoft Office, hem de Adobe’nin 3 uygulaması da oldukça etkileyici demo’lar yaptılar diyebilirim.

iphone-6s-ipad-pro-apple-tv-etkinlik-20

İlk olarak Kasım ayında piyasaya çıkacak olan iPad Pro’nun ABD fiyatları ise şöyle:

  • iPad Pro, 32 GB, Wi-Fi: $799
  • iPad Pro, 128 GB, Wi-Fi: $949
  • iPad Pro, 128 GB, Wi-Fi + GSM: $1.079

iphone-6s-ipad-pro-apple-tv-etkinlik-21

Pencil ve Smart Keyboard ise $99 ve $169’dan satışa sunulacak.

iphone-6s-ipad-pro-apple-tv-etkinlik-22


Paylaşmak ister misiniz?

122
218 shares, 122 points

0 Comments

Yorum Yazın