Bayram tatilinde vizesiz ülkelere akın var


133
187 shares, 133 points

Seyahatseverlerin Pusulası Kurban Bayramı’nda Hangi Ülkeleri Gösteriyor?..Skyscanner araştırdı..

22 Ekim 2012 Pazartesi – Avrupa nın bir numaralı uçak bileti arama motoru Skyscanner; Kurban Bayramı nda seyahatseverleri cezbeden destinasyonları araştırdı. Seyahat etmek isteyenlere en kısa yoldan ve en uygun uçak bileti fiyatlarını karşılaştırmalı olarak sunan Skyscanner, 2011 yılında ve bu yıl Kurban Bayramı tatili için Türkiye den en fazla aranan destinasyonları derleyerek
tatilseverlerin nabzını tuttu.

Araştırma sonuçlarına göre; 2011 yılına kıyasla bu sene aramalarda en çok artış gösteren ülke Hırvatistan.

Dünyada bini aşkın havayolunun milyonlarca noktasını tarayarak, kullanıcılarına en hesaplı uçak bileti alternatiflerini karşılaştırmalı olarak sunan Skyscanner; Türkiye deki kullanıcıların geçtiğimiz yıl ve bu seneki Kurban Bayramı tatili için en çok uçak bileti aradıkları ülke ve şehirleri karşılaştırdı.

Vizesiz Ülkelere Talep Gittikçe Artıyor

Ülkeler bazında kıyaslama yapıldığında, geçen seneye oranla bu sene Kurban Bayramı nda Hırvatistan beş kat daha fazla arandı. Son dönemde yapılan diğer araştırmalar da seyahatlerini önceden planlamaya fırsat bulamayanların, son dakikada otel rezervasyonu yapıp vize masrafı olmadan internetten hızlıca biletlerini alabildikleri için, vizesiz ülkelere yöneldiklerini gösteriyor. Bu nedenle Dubrovnik, gittikçe artan bir oranda Türkleri çekmeye devam ediyor.

2012 de ön plana çıkan ülkelerden bir diğeri de Tayland…

Tayland ın aranma sayısındaki iki buçuk kat artış, Türklerin uzak da olsa egzotik ülkelere yöneldiğini ve tropik seyahat trendine uyduklarını gösteriyor. Ayrıca Tayland a vizesiz giriş yapılabilmesi de bu tercihin önemli sebepleri arasında yer alıyor.

İngiltere ve Almanya Popülerliğini Koruyor

İngiltere ve Almanya geçtiğimiz sene olduğu gibi bu sene de popülerliğinden hiçbir şey kaybetmeyerek en çok aranan ülkeler olma özelliklerini koruyor. Yurtiçi aramaların ilk sırada olduğu listede, İngiltere ve Almanya bu yıl da en çok aranan ülkeler arasında ikinci ve üçüncü sırada yer alıyor.

Türkler için Barselona ve Paris in Büyüsü Hiç Bitmiyor

Skyscanner ın karşılaştırma sonuçları, geçen bayramda geri sıralarda yer alan Barselona ve Paris in, bu sene dört kat daha fazla arandığını gösteriyor. İspanya da Katalonya özerk bölgesinin başkenti olan ve her yerinde ünlü mimar Antoni Gaudi nin izini taşıyan Barselona, aynı zamanda İstanbul un kardeş şehirlerinden. Paris ise Eyfel Kulesi, Seine Nehri ve Haussman tarzı büyüleyici binalarıyla Türkiye den ve tüm dünyadan turistleri cezbetmeye devam ediyor.

Rusya ya vizenin kalkmasıyla geçtiğimiz yıl bir anda Türkiye deki pek çok seyahatseverin tatil için tercih ettiği şehirlerden biri olan Moskova, bu sene biraz daha geri planda kaldı. Skyscanner ın karşılaştırma sonuçlarına göre Moskova, geçen sene en çok aranan şehirler listesinde 9. sırada yer alırken, bu yıl 18. Sıraya yerleşti.

Kıbrıs Güneşi Cazibesi

Seyahatseverler, bu sene güzel giden havalardan ve güneşin iç ısıtan son damlalarından faydalanmak için güneye yöneliyor. 2011 de çok geri sıralarda yer alan Kıbrıs, bu sene iki kat daha fazla aranarak en çok arananlar listesinde 17. sıradan 12. sıraya yükseliyor.

Kaynak: turizmhaberleri.com


Paylaşmak ister misiniz?

133
187 shares, 133 points

0 Comments

Yorum Yazın