Belek spor turizminin merkezi haline gelebilir


135
187 shares, 135 points

Mustafa Gençay, markayı daha çok bilinir hale getirmek için uluslararası organizasyon ve tanıtım çalışmalarını artırmak gerektiğini söyledi.

Belek bölgesinin dünyada bilinen bir marka haline geldiğini söyleyen Calista Luxury Resort Satış ve Pazarlama Direktörü Mustafa Gençay, markayı daha çok bilinir hale getirmek için uluslararası organizasyon ve tanıtım çalışmalarını artırmak gerektiğini söyledi.

Mustafa Gençay, şuan golf turizminde gelişen bölgenin diğer spor dallarına da ev sahipliği yapacak konuma gelebileceğinin altını çizdi. Özdoğan Grup’un Antalya Belek’teki yatırımı olan Calista Luxury Resort’ün satış ve pazarlama kanalını yöneten ve bölgeyi yakından tanıyan Mustafa Gençay ile destinasyonu, otelde yürüttükleri çalışmaları ve 2013 beklentilerini konuştuk.Calista Luxury Resort Hotel’den kısaca bahseder misiniz?

Özdoğan Grup, Özkar İnşaatın ilk turizm yatırımı olan otelimiz standartların üzerinde hizmet vererek turizme farklı bir soluk getirdi. Kalite ve estetiğin ön planda olduğu ayrıcalıklı bir tatil ortamı sunmayı ilke edindiğimizi söyleyebilirim. Mimariden, iç tasarıma kadar her detayın büyük bir özenle hazırlandığı 120 bin m²’lik bir alanda kurulu olan otelimizin toplam 586 otel odası ve 14 villası bulunmakta. İlkleri başardığımız otelimizin birçok önemli kalite, hijyen ve sağlık belge ve ödüllerine sahip. Ayrıca paylaşmak istediğim diğer bir konu ise yaşanası temiz bir dünya felsefesi ile turizmde çevre konusunda ilk kez verilen ve en önemli duyarlılık belgesi olan ”Yeşil Yıldız”a layık görüldük.

Misafir profilinden ve pazarlama stratejisi hakkında bilgi verir misiniz?

Otelimiz her dönem farklı misafir kitlesine hizmet ediyoruz. Kimi zaman çocuklu ailelere hizmet veriyoruz kimi zamanda sonbahar ve kış aylarında yüksek bütçeli toplantı gruplarına, üst düzey futbol takımlarına ve seçkin golfçülere ev sahipliği yapıyoruz.

Calista Luxury Resort olarak yıllardır satış ve pazarlama stratejimiz, ‘gelişen ve değişen pazar şartlarına hemen adapte olmak, bununla birlikte fiyat ve kalite dengesini koruyarak ileriye dönük planlarımızı çizerek gelişme sağlamak’ şeklinde oldu. Tabii misafir ve iş ortaklarımızın beklentileri ışığında stratejilerimiz her an değişime uğrayabiliyor ve dinamik bir sektörde hizmet verdiğimiz için şartlar ve koşullar ani değişimler gösterebiliyor. Burada en önemli detay anında adaptasyon sağlamak ve değişime ayak uydurmak olarak görüyorum.

Otelinizin yer aldığı Belek Bölgesi Golf turizmi ile öne çıkan bir destinasyon; bunun yanında futbol ve diğer spor dalları ile de iddialı gözüküyor, otelin bu kanallarda herhangi bir çalışması var mı?

Bahsetmiş olduğunuz spor dalları için farklı uygulamalar sunarak ve her branşa farklı paketler hazırlayarak ziyaretçilerin tesisimizi tercih etmesini sağlıyoruz. Bizim için diğer hizmet verdiğimiz pazarlar ne kadar önem taşıyorsa spor ağırlıklı turizm de o kadar önem taşımakta. Golf sahamız olmamasına rağmen golf misafirleri Calista markasını çok iyi bilmekte ve konaklama seçimi yaparken otelimizi tercih etmekteler. Aynı zamanda tenis dâhil diğer tüm spor branşları için farklı paket fiyatları belirliyoruz; bunu yaparken branşa göre ve spor aktivitesine gelen misafir gelir dengesini göz önünde bulundurarak fiyatlarımızı sunmaktayız.

Bağlı olduğunuz Özdoğan Grubu’nun resort ve şehir otelciliğinde herhangi yeni bir yatırım hedefi var mı?

Özdoğan Grubu olarak turizm yatırımı olarak Calista Luxury Resort ilk resort tesisimiz durumunda. Ankara’da çok güzel bir yatırım daha gerçekleştirerek JW Marriott Ankara’yı ülkemize kazandırdık. Biz planladığımız ve gerçekleştirdiğimiz işlerde her zaman en iyi olmayı hedefleyerek yola çıkıyoruz, bu bağlamda ülkemizde eksiklik gördüğümüz takdirde tabii ki değerlendirecek ve yatırımımızı gerçekleştireceğiz.

Sizce 2012 sezonu geçen yıla göre nasıl geçti? 2013 yılında bölge açısından ve tesisiniz için beklentilerinizi belirtir misiniz?

Türk turizmi zor bir dönemden geçiyor. Avrupa’ da yaşanan ekonomik daralma, Avrupa Kupası, Londra Olimpiyatları, politik çalkantılar ve turist gönderen ülkelerdeki aşırı kur dalgalanmaları gölgesinde bu sezonda küçülme ve daralma pek çoğumuz için sürpriz olmadı. Ancak fiyat ve kalite dengesini uygun belirlemiş olmamız sebebiyle, satış ve pazarlama faaliyetlerini doğru yöntemler üzerine uyguladığımızdan bu sezonu çok hafif kayıplarla ya da kayıpsız atlatmaya çalıştık ama geçen yıldan daha da zorlandığımız aşikâr. Her geçen gün diğer ülkeler tanıtımı artırmaya ve turizmciyi korumaya yönelik önlemler alıyor ve bu önlemler artırılarak sürdüğü müddetçe ülke olarak daha da zorlanacağımıza inanıyorum. Turizm ani değişimlere karşı duramadığı için 2013 sezonu için şuan bir şey söylemek zor ama tanıtımı artırırsak ve acenteci olsun otelci olsun ortak noktada buluşarak hareket edersek her şeyin otellerimiz ve bölgemiz açısından daha güzel olacağına inanıyorum.

Sizce Belek’i nasıl bir gelecek bekliyor?

Belek bölgesi çoğu ülke de bilinen bir marka haline geldi; bu markayı daha ön plana çıkarmak ve dünyada bilinirliğini artırmak adına uluslararası organizasyonlara ev sahipliği yapılması ve bunların doğru ve etkili reklamlarla duyurulması gerektiğine inanıyorum. Bununla beraber turizm çeşitliliğimiz artacak ve şuan golf turizminde gelişen bölgemiz diğer spor dallarında da ev sahipliği yapacak konuma gelecektir.

 


Paylaşmak ister misiniz?

135
187 shares, 135 points

0 Comments

Yorum Yazın