Facebook Dislike Buttonu Kullanıma Hazır


131
156 shares, 131 points

Dünyanın en önde gelen sosyal ağı Facebook için merak edilen dislike özelliği nihayet geliyor. Facebook beğenmeme yani Facebook dislike buttonu için Mark Zuckerberg ‘in son açıklamaları.

Facebook Dislike Butonu

En büyük ve en popüler sosyal ağlardan biri olan Facebook, sık sık yeni özellikler eklenerek gelişimini sürdürüyor. Son olarak geçici profil fotoğrafları özelliğinin geleceği paylaşılan Facebook için daha önce YouTube ‘ta da gördüğümüz dislike buttonu özelliğinin geleceği, kurucu Mark Zuckerberg tarafından onaylandı.

Mark Zuckerberg, Facebook Dislike Buttonunu Onayladı!

Kısa süre önce, bir söyleşide konuşan Facebook kurucusu Marks Zuckerberg, Facebook için dislike buttonu özelliğinin çok yakında kullanıma sunulabileceğini paylaştı. yaptığı açıklamada, Facebook dislike buttonunun, bir şeyi beğenmemekten ziyade kötü haberlere olumsuz şekilde tepki verilmesi anlamında kullanılabileceğini insanların üzüntü gibi farklı duyguları yansıtma ihtiyaçlarını karşılayacağını ve Dislike Buttonunun çok yakında kullanıma sunulabileceğini belirtti.

Facebook Dislike Buttonu

Like buttonunun yanında konumlanacağı tahmin edilen dislike buttonunun kullanıcılar tarafından nasıl karşılanacağı ise bir hayli merak ediliyor. Bakalım, Facebook kullanıcıları dislike buttonuna nasıl tepki verecekler?.

Dislike Button işlevinin ne olacağı şu an tam olarak net değil. Peki marka sayfaları için de geçerli olan ve gerçekten tam olarak dislike anlamı taşıyan bir button eklenirse Facebook ‘ta neler değişir? Markalar, kişiler ve Facebook şirketi açısından ele alalım.

Markalar İçin Facebook Dislike Buttonu

 1. Markaların girdikleri içerik sayıları azalacak. “Acaba çok dislike alır mı?” düşüncesi marka sayfalarını daha az sayıda içerik girmeye sevk edecek.
 2. Markalar paylaşımlardan önce çok daha fazla düşünecek. Mevcut durumda her istediği içeriği giren sayfalar artık daha kaliteli içerik paylaşmanın yollarını arayacak.
 3. Reklamlardan rahatsız olan kullanıcılar, marka reklamlarını gördüklerinde dislike’a basacak ve bu da sponsorlu içeriklerde yüksek bir dislike sayısını ortaya çıkaracak.
 4. Rakiplerinin içeriklerini “trolleme” işlerini seven markalar, oluşturduğu grupları kullanarak bol bol dislike serüvenlerine çıkacak.

Bireyler İçin Facebook Dislike Buttonu

 1. Aynı markalarda olduğu gibi, bireyler için de paylaşımlar azalacak. Beğenilmeme ve eleştirileri kaldıramayan kişiler bu riskten dolayı daha az paylaşımda bulunacaklar.
 2. Yaptığımız her dislike, bize dislike olarak geri dönecek. “Like eden like edilir” kuralı tabii ki dislike için de geçerli olacak. Bu sebeple dislike buttonu bir süre sonra daha az kullanılacak.
 3. Çok fazla samimi olunmayan kişilerden alınacak 1-2 dislike, arkadaşlık listesinden çıkarma işlemlerini artıracak.
 4. Dislike edilme korkusundan dolayı “bu ne şimdi ya?” dediğimiz paylaşımlar azalacak.
 5. Şehit haberleri gibi üzücü paylaşımlarda, başka bir seçenek olmadığı için anlamsız like’lar görebiliyorduk. Bu button ile birlikte bu tarz paylaşımlarda duygumuzu daha net ifade edebileceğiz.

Facebook İçin Facebook Dislike Buttonu

 1. Kaliteli içerik sayısının artacak olması Facebook açısından tek olumlu taraf.
 2. Dislike edilmek kimsenin hoşuna gitmeyeceği için bireylerin daha az paylaşım yapması, Facebook’u daha az kullanması anlamına gelecek. Bu da Facebook için oldukça olumsuz.
 3. En önemli madde bu. Facebook her ne kadar markalardan ziyade bireyleri düşündüğünü söylese de gelir kaynağı olmalarından dolayı öncelik her zaman markaların. Dislike buttonu reklam gelirlerini azaltacak olması da olumsuz bir başka senaryo.

Sonuç Olarak

“Facebook için” başlığında belirttiğim 2. ve 3. maddelerden dolayı ben Facebook’un tam anlamıyla “dislike”, yani “beğenmeme” manasına gelen bir buttonu yayına alacağını düşünmüyorum. Bunun yerine Zuckerberg’in de sinyallerini verdiği gibi alternatif manaya gelen buttondan yana tercih kullanacaklardır.

Bir ihtimal daha var: O da “dislike” buttonunun sadece bireyler için geçerli olup, marka sayfalarının paylaşımlarına eklenmemesi.

Bonus :

Mark Zuckerberg ‘in Dislike buttonu hakkındaki son açıklamasını aşağıdaki video ‘dan izleyebilirsiniz.


Paylaşmak ister misiniz?

131
156 shares, 131 points

0 Comments

Yorum Yazın