Facebook ‘un Drone ‘ları Gökten İnternet Yağdıracak!


146
218 shares, 146 points

Facebook sadece sizi Eş, dost veya anneannenizle buluşturmak için uğraşmıyor, kendisinin aynı zamanda başka dertleri de var!

Şimdi biz anlatalım, siz gözünüzde canlandırın.

Kanat genişliği Boeing 737 kadar büyük, güneş enerjisi ile uçan, insansız, dev kanatlı droneler. Yerden 20 km yükseklikte onlarcası uçuyor. Merkezden radyo sinyali ile iletilen bağlantı, ana gemiden lazerle bu dronelara iletiliyor, dronelar yer seviyesindeki vatandaşlara wi-fi alanı sağlıyorlar…

Gücünü güneş enerjisinden alan Drone ‘nin kanatlarında bulunan güneş panelleri Boeing 737 uçaklarından bile daha büyük. Ancak büyük olmasına karşın yapısındaki karbon fiberden dolayı oldukça hafif yani bir otomobilden daha hafif. Facebook, bu insansız hava aracını uzun süre gökyüzünde tutmayı amaçladığı için  ortaya çıkan enerji ihtiyacını en yüksek oranla güneşten sağlamak adına, neredeyse Dron ’u tamamen güneş panellerinden oluşturmuş.

Kulağa fantastik geliyorsa gelmesin. Facebook ‘un, gecenin geç saatlerinde el kızının public albümlerinde fink atmayı sağlamaktan çok daha büyük amaçları olduğunu gösteren, en ciddi projelerinden birisi bu. Internet.org projesi kapsamında çoktan internete erişimi olmayan bölgelerde 7 milyon insanı internet (ve Facebook) sahibi yaptılar bile fakat bu proje ile dünyada internet kullanamayan 4 milyar kişiye, internet hizmeti sunmaya başlamayı amaçlıyor. Nijerya ve Hindistan ilk hedefler arasında yer alıyor. Anlayacağınız, Facebook için mevcut internet bitti, artık pazar büyütmek derdinde.

Mark Zuckerberg reyiz son Facebook paylaşımında projeyi açıklamış. Geçen sene güneş enerjisi ile inmeden uçabilen droneları satın aldıklarında, aha geliyor demiştik zaten. Muhteşem bir proje, adeta gelecek!

Aquila adı verilen Facebook drone ‘ları 60,000 ve 90,000 fit aralığında uçuşlarını yapması planlanan, 90 günlük uçuşu boyunca lazer teknolojisini kullanarak interneti uç noktalara ulaştıracak.

Öte yandan da, yarın bir gün Facebook içerisinde aniden Hydra ‘nın ortaya çıkıp, Hail Hydra diyerek yüz tanıma sistemi ile göklerden üzerimize lazer yağdırmayacağına inanmak istiyoruz.

Facebook ‘un Drone Projesinin lansmanını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz;


Paylaşmak ister misiniz?

146
218 shares, 146 points

0 Comments

Yorum Yazın