Kadın ve Erkek Bakış Açısına Göre İdeal Seksi Vücut Nasıl Olmalı?


165
343 shares, 165 points

Güzellik görenin gözündedir derler. Görünüşe göre kadınlar ve erkekler bu konuya farklı açılardan bakıyorlar. İngiltere’de bir kadın iç çamaşırı şirketi olan Bluebella, 1.000 kadın ve erkeğe anket yaptı. Bu ankete göre iki cinsiyetten de hangi ünlülerin ideal fiziksel özellikleri olduğunu ölçtüler. Sonra Frankenstein canavarı gibi, her bir ünlüden belirli parçaları fotoşoplayıp mükemmel vücudu ortaya çıkarmaya çalıştılar. Sonuç ise kadınların ve erkeklerin ideal kadın vücuduna bakış açılarının oldukça farklı olduğunu gösterdi. Fakat iki grubun da erkek vücudundaki ideallik anlayışı hemen hemen birbirine benziyordu. Ankete göre kadınlar diğer kadınları formda ve sıkı yapıda tercih etmişler örnek olarak Jennifer Anniston, Gwyneth Paltrow ve Emma Watson gibi ince aktrisleri vermişler. Öte yandan erkekler ise mükemmel vücudu tanımlarken Kim Kardashian ve model Kelly Brook gibi büyük kıvrımlara sahip ünlüleri tercih etmişler.

İdeal Seksi Kadın Vücudu

İdeal Seksi Kadın Vücudu
İdeal Seksi Kadın Vücudu

Kadın ve erkeklerin aklındaki mükemmel erkek vücudu birbirine daha çok yakın. Futbol yıldızı David Beckham iki resimde de farklı vücut parçalarıyla belirleyici olmuş (Kadınlar için bacak; erkekler için yüz). Ayrıca Brad Pitt de iki resimde bulunmuş (kadınlar için bicepsleri, erkekler için yer yer sarı saçları). Genel olarak erkekler büyük vücut yapısını mükemmel olarak kabul etmiş.

İdeal Seksi Erkek Vücudu

İdeal Seksi Erkek Vücudu
İdeal Seksi Erkek Vücudu

 

İlginçtir ki, bu vücut parçalarının toplamı, mükemmellik algısıyla eşleşmiyor.” diyen Bluebella kurucusu Emily Bendell, ayrıca ”Ne kadınlar ne de erkekler, 1.80 boyunca incecik modelleri ya da keskin vücut hatlarına sahip olan süper bakımlı erkekleri tercih etmemişler. Bu kadar çok yaş ve şekil görmek gerçekten güzel.” Ama Bendell’in bu fotoğrafların bize vücudumuza güven vermesi gerektiği duygusu tamamen gerçeklikten uzak. Sizin çekici bulduğunuz her bir ünlüden oluşan bu fotoğrafların hiç bir önemi yok. Bunlar kadınlar için çekici olan aktrisler ve modeller; erkekler için çekici olan aktörler ve atletlerin fotoğrafları. Eğer Beckham sözlükteki mükemmel erkek tanımına uymuyorsa biz bu tanımın kim olduğunu bilmiyoruz. Ayrıca bu bileşimin özellikleri tek bir ırka ait değil. Bütün bu sonuçlarla birlikte ünlüleri parçalara ayırıp birleştirmek mantıklı değil. Kadınlar ve erkekler vücutlarıyla çok uğraşıyorlar. Halkın güzellik algısı medya standartlarıyla etkileniyor. Yapılan araştırmaya göre genç kızların %69’u magazin modellerinden etkileniyor. Buna ihtiyaç yok.


Paylaşmak ister misiniz?

165
343 shares, 165 points

0 Comments

Yorum Yazın