Orgazm Hakkında Bilmediğimiz Gerçekler


130
125 shares, 130 points

Orgazm; Yunanca “şehvetli heyecan” anlamına gelen “orgasmus” kelimesinden türemiştir.

Orgazm, beynin cinsel uyarıları yoğun bir şekilde alması sonucu vücudun genital bölgelerinin eş zamanlı olarak bu uyaranlara cevap vermesi şeklinde tanımlanmaktadır. Yani sevişme sırasında cinsel hazzın en yoğun şekilde yaşanmasıyla orgazm gerçekleşir ve bu sırada rahim, vajina istem dışı (kontrolsuz) ve güçlü bir şekilde kasılmaktadır (Reubens,1982)

İşte size herkesin en çok merak ettiği konulardan birisi olan orgazm hakkında daha önce bilmedikleriniz…

Ağrıyı hafifletir

Yapılan araştırmalar sonucunda orgazmın ağrıları hafiflettiği ve vücudu rahatlattığı kanıtlanmıştır.

orgazm-1

Kondom, orgazmın kalitesini etkilemez

Genel kanılardan birisi olan kondomun orgazmı etkilemesi doğru değildir. Hatta süreyi uzatabilmesi sebebiyle daha fazla zevk alınmasını sağlayabilir.
orgazm-2

Kadınların %30’u orgazm olmakta sorun yaşıyor

Kolaylıkla orgazm olamadığınız için kendinizde bir sorun olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Araştırmalar sonucu birçok kadının aynı sorunu yaşadığı ortaya çıkmış durumda. Bu durumu etkileyen psikolojik ve fizyolojik sebepler olabilir.

orgazm-3

G-spot’unuzu bulmak orgazm olasılığını artırabilir

Alman jinekolog tarafından bulunan ‘G-spot’ denilen bölgenin sinir bakımından çok zengin olduğu için orgazm açısından büyük önem taşıdığı biliniyor.

orgazm-4

Yaşın ilerlemesiyle orgazmlar da iyileşiyor

Yapılan araştırmalarda belirli yaş aralıklarında orgazm olma oranları belirlenmiş. Bu durumda 18-24 yaş aralığında oran %60’ken 40’lı yaşlarda %70’e kadar çıkıyor.

orgazm-5

Birden fazla yöntemi deneyenler daha çok orgazm olabiliyor

Yalnızca bir pozisyonu denemektense değişik yöntemleri deneyerek orgazm olma şansınızı artırabilirsiniz.

orgazm-6

Özgüvenle orgazmın kalitesi doğru orantıda artıyor

Vücuduyla rahat hisseden kadınların diğerlerine göre orgazm kalitesinin daha yüksek olunduğu bilinmekte. Her insanın aynı özellikte olmadığını bilerek kendinizi güvensiz hissetmemenizde fayda var.

orgazm-7

Orgazm boşluğu denilen bir şey var

Her birliktelikte erkeklerin orgazm olma oranı kadınlara göre oldukça fazla. Bunun sebebi bilinmemekle birlikte psikolojik sebepler önde duruyor.

orgazm-8

Nadir de olsa bazı orgazmlar genital uyarılma olmadan gerçekleşebiliyor

Bazen yalnızca otururken ya da masaj yaptırırken ya da herhangi günlük bir aktivite gerçekleştirirken orgazm olmak bir şehir efsanesi değil. Bölgede kan akışının hızlanmasıyla birlikte gerçekleşen bu durum herkesin başına gelebilir.

orgazm-9

Birçok kadın için oldukça zaman alıyor

Kadınlar genelde partnerlerinden daha zor orgazm oluyorlar. Ama uzmanlar bunun normal olduğunu söylüyor. Karşılıklı iletişim ve anlayışla önünen geçilebilecek bir durum olduğu bilinmekte.

orgazm-10


Paylaşmak ister misiniz?

130
125 shares, 130 points

0 Comments

Yorum Yazın