Sıcak havada uzun yola çıkanlar nelere dikkat etmeli?


149
250 shares, 149 points

Yaz aylarında uzun yola gidenlere uyarıda bulunan uzmanlar sıcak havada yapılmaması gerekenlere dikkat çektiler.

Sıcak havada uzun bir otomobil yolculuğuna çıkmak, sürücüyü fazlasıyla yorabilir. Ancak aşağıdaki tavsiyelere uyarak yolculuğunuzun daha rahat geçmesini sağlayabilirsiniz. Alman otomobil Kulübü ADAC uzmanları, sıcak havada karayolculuğunu tercih edenlere şu önerilerde bulundular:

  • Mümkün olduğunca öğle saatlerinde yolculuk yapmayın. Sabah ve akşam saatlerini tercih edin. Saat 12 ile 15 arasında gölge bir yerde dinlenin.
  • Günde üç litreye kadar su için. Maden suyu, meyve suyu veya soğuk çay tavsiye ediliyor. Dinç kalmak için bol miktarda kofein içeren içecekler size bir fayda sağlamayacaktır. Çünkü bunların etkisi çok kısa sürüyor ve ardından vücut yine yorgun düşüyor.
  • Aracın klimasını çalıştırarak havayı aşırı derecede soğutmak sağlığınıza iyi gelmeyebilir. Klimayı çok yüksek dereceye ayarlamayın. İçerisi ile dışarısı arasındaki derece farkı 6’yı geçmemeli.
  • Aracınız uzun süre güneş altında park halinde kalacaksa, ön cama güneş koruyucu takın.
  • Aracı gölgede bıraksanız bile güneşin ilerleyen saatlerde yer değiştireceğini ve aracın içinin yine ısınacağını da hesaplayın. Bu nedenle hiçbir zaman aracın içinde bebek veya bir hayvan bırakmayın.
  • Isınan bir araca bindiğinizde klimadan önce pencereleri açıp içeriyi serinletin. Daha sonra bunları kapatarak klimayı çalıştırırsınız. Kısa mesafelerde klimayı çalıştırmak yerine sadece açık pencerelerden faydalanmanız daha mantıklı olacaktır.

Paylaşmak ister misiniz?

149
250 shares, 149 points

0 Comments

Yorum Yazın