Sağlık Konusunda Gerçek Olduğu Sanılan 5 Efsane Bilgi


147
250 shares, 147 points

Halk arasında gerçek olduğu düşünülen bazı sağlık bilgileri kısmen doğruluk payı olsada çoğu zaman yanlış bilgilerle doludur. Aşağıda Doktor TV tarafından hazırlanan en çok doğru olduğu düşünülen sağlık efsaneleri yeralmaktadır.

Gerçek olduğu Düşünülen Sağlık Efsaneleri

Şişmanların bünyesi yavaştır

Aslında tam tersi bir durum söz konusudur. Ne kadar kilo alınırsa o kadar yağ yakımı fazla olur.  Yani metabolizma hızında yükselme olur. Eğer yapılan diyetler ve programlar işe yaramıyorsa, bunun nedeni sizin metabolizma hızınız değil, aldığınız kaloriler ve yaktığınız kaloriler arasındaki farktan kaynaklanmaktadır. Acı olan baharatlar metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olacaktır.

saglik-efsanesi-sismanlar

Haplar uzun süreli içmeli

Genel olarak, doğum kontrol haplarını bıraktıntan birkaç gün sonra bile hamile kalabilirsiniz. Eğer hapların koruyuculuğu uzun bir süre olsaydı devamlı almanıza gerek kalmazdı. Burada önemli olan; adet döneminizi ve yumurtlama günlerinizi doğru hesaplayabilmeniz.

saglik-efsanesi-haplar

Gece yemek yemek şişmanlatır

Genel olarak zayıflığın sırrı olarak 18.00 ‘dan sonra yemek yememek olarak açıklayan birçok kişi bulunmaktadır. Fakat yapılan araştırmalar ve deneyler sonucunda sadece önemli olanın alınan ve yakılan kaloriler arasındaki farklar olduğu görülmektedir.

saglik-efsanesi-gece-yemek

Sağlık İçin Her gün sekiz bardak su içilmeli

Yapılan araştırmalar sonucu bazı bilim insanları bu düşüncenin sadece su israfı olduğundan hemfikir. Yapılan araştırmalarda herkesin günde en az 2.5 litre su tüketmesi gerektiğini söylüyordu. Ancak burada unutulan; vücudun ihtiyaç duyduğu suyun çoğunun meyve ya da sebzelerden de alınabileceğiydi. Yani bol sebze ve meyve yiyorsanız, sekiz bardak suya ihtiyaç duymazsınız.

Sağlık Efsaneleri Su İçmek

Başı sıcak tutmak yeterlidir 

Uzmanlara göre; başımızın diğer bölgelerimizden büyük bir farkı yok ve soğuk günlerde tüm organlarımız eşit oranda ısı kaybediyor. Soğuk havada özellikle ayaklarınızı sıcak ve kuru tutmaya çalışın. Araştırmalar; en çabuk hastalananların ayakları ıslanan kişiler olduğunu gösteriyor.  Uzmanlara göre, başımızı sıcak tutup tutmamamız bir şey ifade etmiyor. Soğuk günlerde vücudun her noktası aynı eşit oranda ısı kaybetmektedir.

saglik-efsanesi-basini-sicak-tutmak


Paylaşmak ister misiniz?

147
250 shares, 147 points

0 Comments

Yorum Yazın