Kanser hastaları soruyor: “Kanseri yenen bitki var mı, nerede bulabilirim?


169
314 shares, 169 points

Lütfü Acet isimli yaşlı bir amcamız bulduğu bitkinin kanseri yendiğini söylüyor. Peki böyle bir şey gerçekten var mı? Varsa bitkiye nasıl ulaşılır. Soru ve cevaplar haberde…

Son günlerin en ilginç haberi Manisa Akhisar’dan geldi. Lütfü Acet isimli yaşlı bir vatandaşımız dağlardan topladığı bir bitki sayesinde gırtlak kanserini yendiğini ve bu bitkinin kendisi gibi başkalarına da iyi geldiğini açıkladı. Acet bir türbenin bakımını yapıyor, kendisine başvuran herkese bu bitkiyi herhangi bir ücret talep etmeden temin ediyor ve nasıl kullanması gerektiğini anlatıyor.

kanser

Manisa’daki basın haberi bu şekilde verdi: http://manisamanset.gen.tr/21676-HABER-20-gunde-kanseri-tedavi-ediyor

Akhisar’da 6 yıl kanserle mücadele eden Lütfü Acet, bu bitki sayesinde bu hastalıktan kurtulduğunu belirtti. Kendisi hakkında yapılan haberlerde “20 günde kanseri yenen bitki” yorumu yapıldı. Bitkinin kendisi hakkında hiçbir bilgi verilmedi. Yayınlanan haberlerde Lütfü Acet’in ne adresi, ne de telefonu yer aldı. Bu nedenle insanların kafası karıştı ve bazıları “Bunlar yalan haber, inanmamak gerekir” görüşünü savundular.

Bu haber kısa sürede yayıldı. Önceki gün paylaştığımız bu haber sonrası biz de çok sayıda soru aldık. Bugün sizlere bazı konularda bilgi vermek istiyoruz. Ancak şunu önceden belirtelim, eğer kanser hastanız varsa ilk gideceğiniz yer doktor olmalı. Bütün hastalara acil şifalar diliyoruz. Şimdi gelelim soru ve cevap kısmına:

Soru: Bu bitkinin adı nedir?

Cevap: Bunu kimse net olarak bilmiyor. Verilen bilgiye göre bu bitki sıklıkla Manisa civarında yüksek kesimlerde yetişiyor. Ancak Türkiye’nin diğer bölgelerinde de bulmak mümkün. Kimine göre “yapışkan andız otu” kimine göre “acı ot”, kimine göre de latince ismiyle “İnula”.

Soru: Bu bitki gerçekten de kanser hastasını 20 günde tedavi ediyor mu?

Cevap: Hayır. “20 günde kanseri yenen bitki” dense de bu aslında bir yanlış anlaşılma. Zaten bu hastalığın 20 günde bitmesi imkansız. Lütfü Acet şu bilgiyi veriyor: “Ben 20 günde kanseri yeniyor demedim, bitki 20 gün sonra etkisini göstermeye başlıyor dedim. Haberi yapan muhabir olayı yanlış aktarmış.”

Soru: Bu bitki kansere iyi geliyor mu?

Cevap: Başta Lütfü Acet olmak üzere bir çok hasta kanserden kurtulduğunu belirtiyor. Kanserin bir çok türü var. Bu bitkiyi kullanan değişik türden hastalar şifa bulduklarını söylüyorlar. Hastalığı tamamiyle yok etmese de yavaşlattığını söyleyenler de var. Ancak bu bitkiyi kullanmasına rağmen iyileşmeyen çok sayıda hasta da var. Yani bu bitki “Kansere çare” demek yanlış olur.

Soru: Bu bitkiyi sadece Lütfü Acet’ten mi temin edebilirim?

Cevap: Hayır. Manisa Akhisar’da bir çok kişi bu bitkiden haberdar. Bir çok kişi bitkinin nerede yetiştiğini biliyor. Ancak bunu para karşı yapanlara dikkat etmek gerekir. Bazı hastaların dolandırıldığını hatırlatmakta fayda var.

Soru: Lütfü Acet’e nasıl ulaşırız?

Cevap: Kendisi Akhisar’ın Seyit Ahmet Mahallesi’nde yaşıyor. Onu kime sorsanız yerini hemen gösteriyor. Yıllardır Seyit Ahmet Türbesinin gönüllü bakımını yapıyor. Adres: Hürriyet Mahallesi, 407 sokak, no 28, Akhisar. Cep telefonu var ancak yoğun ilgi nedeniyle kendisine ulaşamıyorsunuz. Bu nedenle buradan paylaşmıyoruz. Yani telefonla kimseye bilgi verilmiyor.

kanser5

Seyit Ahmet Türbesi, Manisa Akhisar

Soru: Akhisar’a gidersem bu bitkiden alabilir miyim?

Cevap: Lütfü Acet ve kendisi gibi bu işi gönüllü olarak yapanlar gelenlere bu bitkiden veriyor. Gelenlerden hasta olduğuna dair rapor isteniyor. Ancak bitki Ağustos ayına kadar yetişiyor. Bu işin ticaretini yapanlar da var. Bu arada bu bitkiyle ilgili aktarlara da başvurabilirsiniz.

Soru: Doktorlar bu tür bitkilerin kullanılmasını tavsiye ediyor mu?

Cevap: Hayır. Konu hakkında görüş bildiren doktorlar kanser tedavisinde sadece doktorların verdiği ilaçların kullanılmasını tavsiye ediyor. Hatta bazı bitkilerin yan etkilerine karşı uyarıyor ve ilaçların etkisini azalttığını söylüyorlar.

  • Haberleri kaçırmamak için sayfamızı beğenin: www.facebook.com/turizmavrupa

Manisa Akhisar’da yetişen bu bitki ile ilgili televizyonda yayınlanan programı buradan izleyebilirsiniz: İZLE

Konu ile ilgili Manisa’da yayınlanan haberi buradan okuyabilirsiniz.


Paylaşmak ister misiniz?

169
314 shares, 169 points

0 Comments

Yorum Yazın