Tırnak Yeme Alışkanlığı


118
94 shares, 118 points

[jwplayer mediaid=”11053″]

Tırnak Yeme yani bilimisel Adıyla Onikofaji

Tırnak yeme alışkanlığı. Nevrotik kişilerde sık ortaya çıkan bir rahatsızlıktır, özellikle çocuklarda görülür. Parmak emmek, tırnakların çevresindeki etleri koparinak, dudak ısırmak gibi bedenin başka kısımlanyla da İlgili bozukluklarla birlikte olabilir. Onikofaji, kuvvetli bir iç gerilimin devinsel boşalımıdır. Hastada ruhsal-devinsel işlevlerin bütünsel güçlüğü ve zayıflığını gösterir. Psikanalitik yazında bu tip belirtiler, oral otoerotizmler (ağız bölgesinin kullanılmasından alman cinsel haz) şeklinde tanımlanır ve genellikle bir libido gerilemesi biçiminde yorumlanır. Gelişimin ilk evrelerinde olduğu gibi, burada da haz alınan yer, ağız bölgesidir.

Tırnak Yeme

Tırnak yeme alışkanlığı nedir, nasıl üstesinden gelinir?

Uzmanlar aşağıdaki genel adımlar üzerinde tırnağını yiyen insanlara tavsiyelerde bulunuyorlar.

  • Tırnaklarınızı her zaman kısa kesin ve törpüleyin. Ellerinizin bakımına dikkat etmek, tırnak yeme alışkanlığını azaltarak sizi güzel ve bakımlı tırnaklara sahip olma konusunda cesaretlendirecek. Oje sürmek bu konuda yardımcı. Erkekler renksiz parlatıcılar kullanabilir.
  • Stresli ya da endişeli olduğunuz zaman tırnaklarınızı yiyorsanız çözümün temeli stresi idare etmekte yatıyordur.
  • Başta da söylediğim gibi, birçok insan ne yaptığını farkında olmadan tırnaklarını yiyor; acı bir tadı olan özel ojeler sürülürse, insan tırnağını her kemirmeye çalıştığında ne yaptığını fark edip duruyor.
  • Tırnak yemenin yerine başka bir şey koymayı denemek, akıllıca bir fikir. Bunun yerine daha az kozmetik ve ruhsal soruna yol açacak stres topuyla oynamak, tespih çekmek gibi başka bir tekrarlayan hareket, tırnak yemekten kurtulmanıza yardım edecektir.
  • Tırnak yemekten vazgeçtiğinizi kendinize hatırlatmak için elinizden ne geliyorsa yapmakta fayda var. Eldiven giyin, parmaklarınıza renkli bantlar sarın, etrafa notlar asın; daha önce tırnak yemek yüzünden yaşadığınız sıkıntıyı kendinize hatırlatın.
  • Her tırnağınızı yediğinizde kendinize bedensel bir ceza verin; örneğin yanağınıza fiskeyle vurun. Böylece tırnak yeme hazzının yanına hoş olmayan bir duygu eklenir.
  • Tüm bu önerilerin belli bir kararlılık ve disiplinle uygulanması gerekir. Bu da önce karar vermeyi gerektirir. Uygulamada zaman zaman zorluklar yaşanabilir; baktınız ki işler istediğiniz gibi gitmiyor, tıp doktorlarından, klinik psikologlardan yardım istemeye çekinmeyin.

tirnaklarini-yiyen-insanlarin-sirri-bilimsel-olarak-aciklandi

BONUS : Tırnak Yeme konusunda yapılan son araştırmalar olumlu!

Aşağıdaki yazımıdan tırnak yeme konusunda yapılan son araştırmaları ve olumlu gelişmeler okuyabilirsiniz.

Tırnaklarını Yiyen İnsanların Sırrı Bilimsel Olarak Açıklandı


Paylaşmak ister misiniz?

118
94 shares, 118 points

2 Comments

Yorum Yazın