Basit Bir Testle Evinizde Tiroid Kontrolü Yapabilirsiniz


149
218 shares, 149 points

50 yıl önce, zamanının ötesinde bir doktor Broda Barnes, uyandıktan sonra vücut ısısının tiroid bezinin aktivitesini gösterdiğini keşfetti.

Tiroid fonksiyonu üzerine bir kitap yayınladı ama aynı zamanda evde yapılabilen ve bu bezin durumunu gösteren bir test ortaya çıkardı.

tiroid-kontrol

Yapmanız gereken tek şey, yatmadan önce bir termometre almak. Termometreyi sallayın,35 dereceden daha az olduğundan emin olun ve yatağa gidin. Sabah koltuk altınıza termometreyi yerleştirin ve 10 dakika tutun.

‘Sabah erken bazal sıcaklığı’ olarak bilinen sonuç, tiroid durumunu aşağıdaki gibi ortaya çıkaracak:

  1. Sıcaklık 36.5 ve 36.8 arasında ise tiroid normal çalışır.
  2. Sıcaklık 36.5’in altında ise tiroid yavaş çalışır. Bu durumda, aşağıdaki belirtilerle karşılaşabilirsiniz: yorgunluk, saç dökülmesi, hafıza eksikliği, depresyon, enerji eksikliği, kronik baş ağrısı, enfeksiyonlar, konsantrasyon sorunları, vb..
  3. Sıcaklığın 36.8’den yüksek olması ya da vücutta bir enfeksiyon olması durumunda tiroid hızlandırılmış bir şekilde çalışır.

Doğru sonuçlar elde etmeniz için, testi ard arda üç gün tekrarlayın. Testin, tiroidin azaltılmış ya da hızlandırılmış bir faaliyetinin olduğunu göstermesi halinde;
durumunuzu kontrol etmesi, tanı koyması ve olası tedavileri tartışmak için doktorunuzu ziyaret etmelisiniz.

Ayrıca sıcaklık, adet gören kadınlarda enfeksiyon nedeniyle değişebilir, bu nedenle testi döngünüz bittiğinde yapmanız en iyisi olur.

Diğer taraftan tiroid bezi sorunlarını önlemek için stres yönetimi, sağlam karaciğer, magnezyum, A ve B vitamini, selenyum ve cortizol alımı gibi bazı önerilere uyduğunuzdan emin olun.


Paylaşmak ister misiniz?

149
218 shares, 149 points

0 Comments

Yorum Yazın