Çiçek Balı ile Çam Balı Arasındaki Farklar Nelerdir?


152
250 shares, 152 points

Çiçek Balı ile Çam Balı arasındaki farkın ya da farkların ne olduğu konusuna geçmeden önce hakiki ballar hakkında birkaç hususa değinmekte fayda var. Bal çeşitleri saymakla bitmez; çam balı, çiçek balı, akasya balı, kestane balı, kekik balı, ıhlamur balı, petek bal, petekli bal, çerezli bal ve daha niceleri… Peki, Gerçek bal markalarında da bal çeşitleri neden bu kadar çok, bal çeşitleri arasındaki farklar neler, hangi bal neye iyi geliyor bu ve buna benzer sorular gerçek bal sevenlerin, hakiki bal tüketenlerin ya da saf bala müptela olanların cevabını merak ettiği sorular arasındadır. İşte detaylar.

ÇİÇEK BALI

Çiçek balının özelliklerine baktığımız zaman; çiçek balı adından da anlaşılacağı üzere bal arılarının çiçekler üzerinden topladıkları besinlerle ürettiği bal çeşididir. Çiçek balı ülkemizde yoğunluklu olarak Doğu Anadolu, Karadeniz ve Güneydoğu Anadolu’da yetiştirilmektedir. Çiçek balı diğer ballara göre daha tatlıdır ve kahvaltı sofralarında daha fazla tercih edilir. Gerçek ballar arasında en fazla tercih edilen baldır. Sektörde en öncü markadalardan Buram Bal’ında en çok tüketilen bal çeşitleri arasında üst sıralarında yer almaktadır. Hakiki bal markaları arasında da çiçek balı çok tercih edilen ballardandır. Çiçek balı kristalleşen bir özelliğe sahiptir ve sofralık bal çeşidi olarak bilinmektedir. Bu bal çeşidi çiçek özlerine göre değişebilen bir renge sahiptir.

ÇAM BALI

Çam balının özelliklerine baktığımız zaman; çam balı yine adından da anlaşılacağı üzere çam ağaçları yoluyla üretilen bir bal çeşididir. Çam balı, bal arılarının çiçek polenlerinden değil, Akdeniz iklimine özel birçok çam ağacı üzerinde yaşayan bir böcek türünün salgısı sayesinde ürettiği baldır. Bu bal dünyada Türkiye ve Yunanistan’da ağırlıklı olarak üretilmektedir. Çam balı acımsı bir tada sahiptir ve genelde sofralık değil şifa niyetli tüketilen bir baldır. Hakiki çam balının en önemli özelliklerinin başında bozulmadan ve donmadan yıllarca muhafaza edilebiliyor olması gelir. Çam balını çiçek balından ayıran özelliklerden birisi renginin çiçek ballarına göre daha koyu olmasıdır. Çam balının besin değeri çiçek balına göre biraz daha düşüktür ancak başta boğaz rahatsızlıkları olmak üzere birçok hastalığın şifa kaynağıdır. Çam balını çiçek balından ayıran bir diğer özellik; kristalize olmamasıdır. Çam balı tıptan tutunda gıda sektörüne kadar birçok alanda doğal katkı maddesi olarak kullanılmaktadır.

Daha Fazla Bilgi İçin Tıklayınız


Paylaşmak ister misiniz?

152
250 shares, 152 points

0 Comments

Yorum Yazın