Üzerine Sinek Konan Yemek Yenir mi? Kafaları Kurcalayan Soruyu Bilim Cevapladı!


198
345 shares, 198 points

Üzerine Sinek Konan Yemek Yenir mi? Eminiz hayatınız boyunça birkaç kez aklınızdan bu basit soru geçmiştir fakat çokta önemli olmadığını hatta herkesin başına gelen sıradan bir durum olduğunu düşünüp pek bir araştırma gereği bile düşünmemişsinizdir. Fakat uzmanlar üzerine sinek konan yemek ve içecek konusunda bizleri uyarıyor!

Bir sinek yemeğinizin üzerine konduğunda neler döndüğünü hiç düşündünüz mü?

Üzerine Sinek Konan Yemek Yenir mi

Muhtemelen yemeye devam ettiniz. Sonuçta, altı üstü bir sinek… Öyle değil mi? Malesef bu kadar olmamanızı tavsiye ederiz bu yazımızı okuduğunuzda
Üzerine Sinek Konan Yemek ve içeceklerinizin ne kadar sağlısız ve tehlikeliği olduğu okunusunda fikirleriniz değişebilir.

Sinek

Gerçekten pek çok insan üzerine sinek konan yemek konusunda böyle düşünüyor.

Bir araştırma, katılımcılarına “Bir yerde yemeyi bırakmanız için hangi canlıyla karşılaşmanız yeterli olur?” diye sormuş. Yani sinek mi, karıncalar mı, hamamböcekleri mi? Hangisi anında çatal fırlattırıyor?

Sinekler yemeğinize mikrop bulaştırmak konusunda hamamböceklerini solda sıfır bırakıyor

Ama hey, ne diyeceğiz… Sinekler yemeğinize mikrop bulaştırmak konusunda hamamböceklerini solda sıfır bırakıyor.

Sinek Gözleri

Bu bir gerçek. Nedeni de çok basit birkaç izahta yatıyor.

Bunlar, yenebilecek en iğrenç şeyleri yiyorlar. Hayvan leşi, çöp, bok başta olmak üzere her türlü bakteri barındıran gıdalar.

Ve çiğneme özelliğinden yoksun oldukları için, kondukları yüzeye salyalarını bırakıyorlar. Enzimler gıdayla bütünleştiğinde ise bu tükürüklerini tekrardan hüpürdetiyorlar.

Bu ziyafetten biraz daha bahsedersek öğürmeye başlayacağınız için yarıda kesiyoruz. Ama iş basit bir estetik yoksunluğundan ibaret değil.

Sinek Enzim

Bu arkadaşlar çok sayıda zararlı bakteriyi vücutlarında taşıyorlar ve temas yoluyla diğer canlılara aktarabiliyorlar.

Bok Sinegi

Ve bunun için zemine tükürmeleri, ya da onu tekrar emmelerine filan gerek yok. Yemeğinizin üzerine konduğu an bakterileri bulaştırabiliyorlar. Hatta mikroskopla bakmanıza bile gerek yok, dikkat baktığınızda veya basit bir mercek ile üzerine sinek konan yemek veya herhangi bir yüzeyi incelediğinizde sineklerin buraya enzimlerini ağzından çıkartıp bıraktığını görebilirsiniz hatta birçok kişi tarafından bunun sinek pisliği olduğu düşünülür.

Sineklerin bulaştırabileceği hastalıkları küçümsemeyin. Sağ baştan saymak gerekirse bunların başlıcaları kolera, dizanteri, tifo…

Senek Hastalik Yemek

Sonuç: Sineklerin tepenizde uçuşup yemeklerinize ziyaretler düzenlediği bir sofrada o kadar da rahat olmanın alemi yok. Özellikle bu tehlikeli bakterilere yetişkinler kadar dayanıklı olmayan çocuklar konusunda dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

Paylaşmak ister misiniz?

198
345 shares, 198 points

0 Comments

Yorum Yazın