Sağlık sektöründeki birleşme ve satın almaların kilit rolu


156
250 shares, 156 points

Frost & Sullivan sağlık sektöründe gerçekleşen birleşme ve satın almaları değerlendiriyor…

04 Ağustos 2011 Perşembe – Frost & Sullivan’ın analizine göre sağlık sektöründe yaşanan birleşme ve satın almalar, sağlık turizmine yönelik reformlardan saglik turizmine kadar birçok sebepten dolayı 2010 yılında yukselise gecmis bulunuyor.

ABD ve Avrupa ülkeleri genel olarak yenilikçi yaklaşımın merkezleri olarak algılanırken, sağlık sektöründeki yenilikçi trendler bu ülkelerde değil, daha ziyade gelişmekte olan ülkelerde yaşanıyor. Nitekim 2009-2010 yılları arasında dünyada gelişmekte olan ülkelerde sağlık alanında ilginç trendler gözlendi. Rekor çift haneli büyüme oranları, düşük maliyetler ve pazara giriş için dikkat çekici ölçüde az engel, bu ülkelerde yaşanan önemli gelişmelerin ana sebepleri olarak görülüyor.

Frost & Sullivan’a göre Batıda sağlık harcamalarının artışı her zaman kayda değer sonuçlar doğuruyor. En önemli sonuçlardan biri sağlık turizmi endüstrisindeki yükseliş. Ozellikle diş ve kozmetik ağırlıklı olan ve ekonomik durgunluktan etkilenmiş olan saglik turizmi , 2010 yılında yeniden toparlanıyor.Bu durum hastanelerin hastalarına daha iyi hizmet sunabilmeleri için dünya çapında ortaklıklara gitmelerine yol açıyor.

Birleşme kaçınılmaz bir olgu

Sağlık sektörü ülkeler temelinde dünya çapında büyük bir değişim geçiriyor. Özellikle ABD ve Avrupa ülkeleri yaşlanan nüfus problemiyle mücadele ediyor. Gelişen ülkeler ise kronik ve kronik olmayan salgınlardan etkileniyor. Sağlık giderleri artıyor, hükümetler bütçe açıklarına karşı mücadeleyi maliyetler üzerinden yönetiyor. Söz konusu faktorler sağlık sektöründe yaşanan birleşmelere katkı sağlıyor.

Frost & Sullivan sağlık sektörü analistlerine göre yaşanan olumsuz duraklama dönemi bitmiş olsa da global ekonomiler hala duraklamadan artakalan etkilerle mücadele etmeye devam ediyor. Sağlık sektörü ise duraklamanın yüküne ve etkilerine dayanan sektörlerden biri olmasına rağmen, çeşitli darbeler almış ve fon bulma konusunda çeşitli zorlukları yaşamış bulunuyor. Halka arzlarda görülen küresel çöküş ve kredilerin sıkılaştırılması ise sağlık sektörünü etkileyen güçlükler arasında yer alıyor. 2010 yılında bu trendin gelişimi nedeniyle, satın alma ve birleşme noktasında sağlık kurumları genişleme planlarına daha istekli bir yaklaşım göstermeye başladılar.

Kaynak: turizmhaberleri.com


Paylaşmak ister misiniz?

156
250 shares, 156 points

0 Comments

Yorum Yazın