Sınırsız izin: Siz bu şekilde çalışmak ister miydiniz?


152
250 shares, 152 points

Günümüzde bazı şirketler çalışanlarına yılda sınızsız izin kullanma imkanı sunuyor. Bunun tek bir kuralı var, siz kabul eder miydiniz?

Eğer yılda 30 gün izin kullanma hakkınız varsa şanslısınız. Bir çok çalışan bunu bile bulamıyor. Peki ABD’de bazı şirketlerin çalışanlarına sınırsız izin vermesine ne diyeceksiniz? İnanması güç ancak gerçekten de bu model giderek yayılıyor. İnternet üzerinden film izleme imkanı sunan Netflix şirketi gibi bazı şirketler, yıllık dinlenme günü konusunda çalışanlarını özgür bırakmış durumdalar. Herkes dilediği kadar sık ve uzunlukta tatile çıkabiliyor.

İşler aksamadığı sürece patron kimin ne zaman gideceğine veya bunun ne kadar uzun olacağına kesinlikle karışmıyor. Bu hak iş sözleşmelerinde de yazıyor. Elbette bu şirket çalışanları herşeyi bırakarak aylarca tatile çıkmıyorlar. Herkes sorumluluğunun bilincinde ve bu şekilde hareket ediyor. İşini en iyi şekilde yapıp, görevlerini yerine getiriyor. Ancak bundan sonra izine ayrılıyor ve kendisi izindeyken de işlerin aksamaması için gerekli önlemleri alıyor.

Şuan bu modeli belkide bir hayal olarak görüyor olabilirsiniz. Ancak bazı uzmanlara göre bu şekilde çalışmak giderek yaygınlaşacak.

Peki kulağa bu kadar hoş gelen bu sistemin hiç kötü yönü yok mu?

Elbette var..İzin kullanan çalışanların her an erişilebilir olması gerekiyor. İşyerinde acil bir durum olsa patronunuz sizden tatilinizi bölmenizi isteyebiliyor. Yani “ben tatildeyim, telefonum 3 hafta kapalı” diyemiyorsunuz. Sağlık uzmanlarına göre bu şekilde tatil yapanlar dinlenemiyor. Aklı sürekli işyerinde oluyor. “Acaba telefon gelecek mi” baskısı vücudunuzun dinlenmesini engelliyor.

Bu sistemin bir başka olumsuz tarafı ise sürekli başarlı olma hırsı. Evet istediğiniz an izin kullanabilirsiniz ancak siz kendinizi işe o kadar çok kaptırıyorsunuz ki bir türlü izin kullanmaya vakit bulamıyorsunuz. “Ben tatil yaparsam ya işler aksarsa” düşüncesi nedeniyle daha fazla yoruluyorsunuz, bir türlü dinlenme moduna geçemiyorsunuz.

Şimdi siz kendiniz karar verin, böyle bir işyerinde çalışmak ister miydiniz?


Paylaşmak ister misiniz?

152
250 shares, 152 points

0 Comments

Yorum Yazın